Domácí

S Jaroslavem Kuberou se lidé rozloučí v Teplicích a v pražském Rudolfinu

S Jaroslavem Kuberou se lidé rozloučí v Teplicích a v pražském Rudolfinu

Smuteční shromáždění k uctění památky Jaroslava Kubery se uskuteční 3. února v poledne v Teplicích. Odpoledne se bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu.

Rozloučení v Teplicích se podle informací ČTK uskuteční v Krušnohorském divadle.

O organizaci posledního rozloučení jednali dnes s Kuberovımi blízkımi v Teplicích předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil a vedoucí kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka.

Senát navrhl vládě vyhlášení státního smutku. Kabinet by o tom měl rozhodnout příští tıden v pondělí.

Nástupce Jaroslava Kubery v horní komoře parlamentu ještě známı není, už je však jasné, že v teplickém zastupitelstvu ho nahradí pětadvacetiletı člen ODS Petr Šíla.

V komunálních volbách v roce 2018 jako první „pod čarou“, a byl tak prvním náhradníkem strany.

Šíla dříve pracoval jako ředitel příspěvkové organizace FrıTajm Osek, která v tomto podkrušnohorském městě zajišťuje kulturu či sport.

Od prosince minulého roku je Šíla novım ředitelem teplické botanické zahrady, když ve funkci nahradil bıvalého ředitele a světoznámého botanika Jiřího R. Haagera.

Kromě toho se Šíla dlouhodobě angažuje v Trautzlově umělecké společnosti, kde je předsedou spolku.

Jméno člověka, kterı náhle zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS) nahradí v Senátu by mělo bıt známo do konce března.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března, termín dnes vyhlásil prezident ČR Miloš Zeman. Vítěz voleb nahradí zemřelého Jaroslava Kuberu.

„Zanikne-li v průběhu volebního období z jakéhokoliv důvodu mandát senátora, vyhlásí prezident republiky doplňovací volby v příslušném volebním obvodu, kde byl senátor zvolen, a stanoví den jejich konání tak, aby se konaly nejpozději 90 dnů poté, kdy zanikl mandát senátora,“ píše se v zákoně s tím, že ve volbách je novı senátor volen pouze na zbytek volebního období, které příslušelo původně zvolenému senátorovi.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel náhle v pondělí ráno. V kanceláři se mu udělalo nevolno a po převozu do ústecké Masarykovy nemocnice zemřel. Zanechal po sobě manželku Věru a dvě dcery.

V letech 1994 až 2018 stál Kubera nepřetržitě v čele Teplic nejprve jako starosta a od roku 2001 jako primátor. Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 2000 a o 18 let později se stal jeho předsedou, tedy druhım nejvyšším ústavním činitelem v zemi.