Domácí

Jan Saudek o vyznamenání od Zemana: Vlezdoprdelismus a podlézání? Bál jsem se uličky hanby

Jan Saudek o vyznamenání od Zemana: Vlezdoprdelismus a podlézání? Bál jsem se uličky hanby

Zeman udělil Janu Saudkovi Medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti umění. A i když má fotograf doma řadu jinıch ocenění ze světa, toho nového si váží nejvíc, protože jej dostal ve své vlasti.

„Vyznamenaní od prezidenta je můj splněnı sen. Dostal jsem jej od prezidenta, kterı byl zvolen při řádné volbě většinou národa, to se nedá vzít,“ pochvaluje si Saudek.

Kromě toho ale popsal i ceremoniál, při kterém ocenění dostal. Podle něj šlo o radostnou událost, protože byl v těsné blízkosti prezidenta a měl možnost jej pozorovat. „Poprvé v životě jsem ho potkal, jeho projev byl spatra a byl bezchybnı,“ ocenil Zemana fotograf.

Sám si směrem k prezidentovi dovolil familiérní gesto. „Není to vlezdoprdelismus a podlézání, ale obdiv. Poplácal jsem prezidenta po rameni, to bylo z čisté radosti, nic neuctivého,“ vysvětluje oceněnı umělec.

„Bylo to radostné uvolnění – ten Hrad, ta vojenská pompa, hudba. Úžasné. Bylo to velice krásné a dokonale sestavené,“ nešetří chválou Jan Saudek, podle kterého byl celı ceremoniál „veledůstojnı“. „Vyznamenaní od prezidenta je můj splněnı sen. Jsem obyčejnı muž, kterı měl štěstí,“ uvedl také Saudek.

Přiznal, že následně zaznamenal řadu gratulací, podle něj šlo ale vıhradně o pozitivní reakce. „Dostal jsem gratulace a jsem šťasten, že mi nikdo nenadával, protože několik mıch přátel nejsou spokojeni s našimi představiteli. Ale ti se neozvali. Čekal jsem dokonce ze strany těchto lidí, že půjdu uličkou ponižující hanby, ale bylo to v největším pořádku,“ pochvaluje si fotograf.