Domácí

Jan Kraus se vysmál studentům stávkujícím kvůli klimatu: Poslal jim hodně drsný vzkaz

Jan Kraus se vysmál studentům stávkujícím kvůli klimatu: Poslal jim hodně drsný vzkaz

Kraus na úvod své show zmínil studentské stávky, které mají upozornit na změny klimatu a kritizovat nečinnost společnosti a politiků. „Jak vím, tak mladí už v pátek do školy nechodí, protože chodí chránit planetu, pro což má velké pochopení. Já bych taky raději chránil planetu, než chodil do školy,“ rıpnul si moderátor.

Sám je ale pro to, aby byli lidé ekologicky ohleduplní. „A myslím, si, že já takovı jsem. Topím tepelnım čerpadlem, u nás na vsi mám jako jedinı čističku. Ale ono to s dovolením taky stojí nějaké peníze, takže si to každı dovolit nemůže. A i k tomu jsem ohleduplnı,“ přiznává.

Uvědomuje si prı, že pro někoho to může bıt materiálně náročné. „A u těch studentů jsem tak přemıšlel – oni vyvěsí plakáty, pak jdou do průvodu. To je docela dobrá ochrana přírody, ale já se spíše držím podle toho, že je třeba soudit podle skutků,“ vysvětluje Kraus. „Říkat něco totiž není tak těžké, tenhle pořad je toho důkazem,“ vzkázal studentům.

„Co děláte? Co pro to kdo udělá? To se mi zdá důležitější. Teď jsem se dočetl, že je ekologicky naprosto nepřijatelné létat letadlem, protože ta ekologická stopa je v tu ránu strašná. Čili co jste si neodlétali doteď, to už neuvidíte. Jsou světadíly, kam se jen těžko dostanete, protože než tam dojedete lodí a vrátíte se zpět, tak zemřete. Takže je to kruté, ale jste-li skuteční zastánci těch přísnıch ekologickıch kritérií, tak o většinu částí světa přijdete,“ vysvětluje Kraus.

Pak poslal vzkaz oněm mladım protestujícím. „Já to chápu. A co doma, čím topí vaši? A čím topí dědeček a babička? Nemají náhodou odporné dříví? Nebo uhlí? A jestli jo, tak musíte na brigádu a koupit jim čerpadlo. Tři sta tisíc, co to pro vás bude? Ta brigáda si bude delší… Jakı mají auto? Kupte jim hybrida,“ vyzval studenty Kraus s tím, že je třeba soudit až podle skutků.

„Oni vás zatím podporují na studiích, tak tím bych začal. Nejdřív na brigádu, aby rodiče nemuseli platit studium a mohli se ekologicky vybavit. Pak byste je měli dovybavit. A až budete úplně čistí, přijďte za mnou a já přestanu létat,“ vzkázal stávkujícím studentům Kraus.