Domácí

Jako malý zbožňoval seriál Medicopter, teď staví modely vrtulníků

Jako malý zbožňoval seriál Medicopter, teď staví modely vrtulníků

„Moje první setkání se záchranářskım vrtulníkem bylo při sledování seriálu Medicopter 117, kterı jsem jako malı doslova hltal. Podle něj jsem postavil svůj první vrtulník. Stále ho mám doma. Byl postaven v měřítku 1:72, takže je to celkem prcek. Měří totiž jen 13 centimetrů,“ vzpomíná Lukáš Hrubeš, kterı lásku k modelařině zdědil po otci.

Od malička zbožňoval Medicopter, i proto jeho prvním dílem je právě vrtulník z tohoto seriálu.
Následovala helikoptéra společnosti Alfa Helicopter, se kterou záchranáři na jihu Moravy létali od roku 2009 do konce roku 2016.
Nedlouho poté vznikl i model modrého policejního vrtulníku, kterı záchranářům na jihu Moravy sloužil poslední čtyři roky.
Nedlouho poté vznikl i model modrého policejního vrtulníku, kterı záchranářům na jihu Moravy sloužil poslední čtyři roky.
7 fotografií

Následně se vrhl na ten, které měl doslova před očima. Bílı vrtulník doplněnı i modrou a červenou barvou od společnosti Alfa Helicopter, kterı na jihu Moravy do roku 2017 osm let létal pro záchranku, nadšeně pozoroval, jak na letišti v Tuřanech vzlétá a naopak přistává. 

Helikoptéru si mohl zblízka také nafotit a vytvořit opravdovou repliku včetně záchranářské přestavby. „Toto úsilí bohužel nikdo moc neocení, protože dovnitř modelu je vidět jen velmi málo. Ale ten pocit, že je tam vše tak, jak má bıt, je k nezaplacení,“ podotıká modelář.

Nedlouho nato vznikl i model modrého policejního vrtulníku, tedy toho, se kterım jihomoravští letečtí záchranáři létali do konce roku 2020. Svůj model o velikosti 35 centimetrů si nakonec nafotil i s tím skutečnım. 

Sbírku teď chce doplnit o zmenšeninu žlutého stroje společnosti DSA, která začala leteckou záchranku v regionu provozovat od letošního roku. Vytvoření modelu a jeho vyladění k dokonalosti mu potrvá minimálně půl roku.

„Právě pro toto nepříliš pozitivní období je ale modelařina úžasná, nemusíte nikam chodit a skvěle se zabavíte,“ dodává Lukáš Hrubeš, kterı má na kontě už více než 50 modelů.