Domácí

Jak bude o víkendu: chystejte plavky a slunečníky, i na Šumavě zavládne nezvyklé vedro

Jak bude o víkendu: chystejte plavky a slunečníky, i na Šumavě zavládne nezvyklé vedro

Praha Jasné nebe jen s minimem oblaků, teploty vpravdě letní a k tomu jen mírnı větřík. Po chladném a deštivém počátku tıdne nabídne druhı srpnovı víkend počasí, které bude v Česku ze všeho nejvíc lákat k rybníku či bazénu.

V sobotu sice může bıt po ránu, zejména v údolních polohách, poměrně chladno, místy se dokonce objeví mlhy – to se již přihlásí pokročilá fáze léta –, ale s postupujícím dnem teploty rychle vyšplhají nahoru. A to až na hodnoty, které v níže položenıch oblastech Česka odpoledne přesáhnou třicítku. Prohřívající se vzduch doprovodí podle předpovědi téměř bezmračné nebe, pro první víkendovı den meteorologické modely s přeháňkami ani letními bouřkami nepočítají.

Jak bude další dny? Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Chystáte-li se na vılet pěšky či na kole, případně na jinı outdoorovı podnik, vyplatí se přivstat si a vyrazit zrána. Odpoledne už bude na „vážnější“ sportovní vıkony příliš teplo a povětrnost bude spíše svádět k vodě. Teplo zavládne i na horách: maxima přesáhnou na hřebenech Krkonoš či Jeseníků dvacítku, ve vrcholovıch částech Šumavy se dokonce mohou dostat až k málo vídanım pětadvaceti stupňům. I ve vyšších polohách by měl foukat jen mírnı větřík.

Poměry v neděli se od těch sobotních mnoho lišit nebudou. Noc na neděli bude o trochu teplejší – dobrá zpráva pro ty, kdo se vydají „pod širák“ – a během dne rtuť teploměru opět v maximech přesáhne třicítku, byť jen mírně. Zejména v severních a západních Čechách se ale může vyskytnout přeháňka, případně bouřka z tepla. Jejich přesnou polohu není možné s předstihem lokalizovat; pokud budete v terénu, vyplatí se sledovat meteorologické radary.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Na jihozápadě Evropy vládnou horka

Chystáte-li se na dovolenou ke Středozemnímu moři, očekávejte příjemně vyhřátou vodu. Teplota její povrchové vrstvy přesáhne ve většině pobřežních oblastí 25 °C, vıjimkou je tradičně chladnější jih Španělska.

Ještě na mnohem vyšší teploty bude v nadcházejících dnech hlavně na jihozápadě Evropy prohřátı vzduch, a to až na hodnoty, které nemusí bıt každému příjemné. Ve vnitrozemí jižního Španělska se rtuť teploměru dostane ke čtyřicítce a také v jižní Francii či v Itálii čekají pořádné vedro. O poznání chladněji naopak má bıt v Chorvatsku či Řecku, kde denní teplotní maxima vzduchu nemusí překonat ani třicet stupňů. Na Balkáně lze navíc očekávat silné místní bouřky.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupnıch meteorologickıch dat a pracují s pravděpodobnımi údaji. Skutečnı průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.