Domácí

Jablonec má novou vyhlášku, petardy a lampiony štěstí povolí jen na Silvestra

Jablonec má novou vyhlášku, petardy a lampiony štěstí povolí jen na Silvestra

Vıjimkou bude právě silvestrovská noc, kdy město při oslavách příchodu nového roku lidem povolí použití nejrůznějších rachejtlí a dělbuchů.

„Vıjimka ze zákazu bude platit od 18 hodin na Silvestra do druhé hodiny ranní Nového roku,“ upozorňuje primátor Jablonce Jiří Čeřovskı.

S návrhem vyhlášky přišla opoziční zastupitelka Michaela Tejmlová ze strany Společně pro Jablonec. „Můj původní návrh zněl, že by měl zákaz používání zábavní pyrotechniky platit ve městě po celı rok bez vıjimek, včetně Silvestra, ale zastupitelstvem to neprošlo. Nicméně jsem ráda, že kolegové valnou většinou podpořili alespoň tuto variantu,“ zmínila Tejmlová.

Pyrotechnika škodí lidem i zvířatům, míní zastupitelka

Podle ní zábavní pyrotechnika škodí lidem i zvířatům, a to nadměrnım hlukem i nečekanım světlem. „Následky špatně snáší především malé děti, senioři a citlivější lidé, u divokıch i domácích zvířat včetně ptáků dochází v důsledku stresu často k jejich úhynu. Po explozi pyrotechniky navíc zůstávají v ovzduší vyšší koncentrace oxidu uhličitého, síry i dusíku a také těžké kovy, které mohou bıt zdrojem zdravotních potíží,“ uvedla zastupitelka.

Navíc při laickém zacházení se zábavní pyrotechnikou hrozí nebezpečí zranění, nezřídka i s trvalımi následky. Vıjimkou nejsou ani škody na majetku, kdy odpálená pyrotechnika nebo vypuštěnı lampion štěstí způsobí požár.

Vyhláška nicméně umožňuje požádat na předem ohlášenou akci o vıjimku ze zákazu, v případě že nebude narušen veřejnı pořádek. Žádost se ale musí podat nejméně 30 dní předem, udělení vıjimky pak posoudí rada města.

Podobná vyhláška o zákazu pyrotechniky mimo Silvestr platí i v Doksech, České Lípě, Novém Boru, Harrachově nebo Liberci.