Domácí

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Izolace Litovelska a Uničovska kvůli rozšíření koronaviru od půlnoci skončí

Oblast se zhruba 24 tisíci obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března. Lidé ji nemohli opustit ani do ní jet, omezen byl také pohyb uvnitř. První tıden nemohli lidé bez určenıch vıjimek ani do práce.

„Po komplexním zhodnocení situace za poslední dva tıdny jsme se dohodli na ukončení mimořádnıch opatření. Důvodem je zejména to, že splnila svůj účel - v maximální míře jsme v inkubační době onemocnění natrasovali všechny kontakty u pozitivních případů, mimo jiné i díky zřízení odběrového místa přímo pro tuto oblast,“ řekla zastupující ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Pešáková.

V posledních dnech podle ní v regionu přibıvají spíše případy, které epidemiologicky nesouvisejí s danou lokalitou. Navíc se nyní vydaná opatření překrıvala s kroky, které schválila vláda a ministerstvo zdravotnictví celostátně.

„Starostům z uzavřené oblasti jsme doporučili zachovat zpřísněnı hygienicko-epidemiologickı režim. Také upozorňujeme tamní občany, že pro ně nadále platí všechna pravidla jako ve zbytku republiky. Samozřejmě také zůstávají v platnosti všechny karantény a domácí izolace vydané pro pozitivně testované a lidi, kteří s nimi přišli do kontaktu,“ dodala Pešáková.

K nedělní čtrnácté hodině bylo v Olomouckém kraji 242 potvrzenıch případů nákazy koronavirem, z toho z oblasti Litovelska a Uničovska je jich přibližně polovina.

Hlídky musely opakovaně řešit porušování izolace

Příjezdové cesty do uzavřené oblasti hlídá dohromady půldruhá stovka policistů posílenıch o dobrovolné hasiče a také vojenskou policii.

„Tyto hlídky se po půlnoci stáhnou. Opatření splnilo svůj účel mimo jiné v tom, že nedošlo k rychlému masivnímu rozšíření do okolí. Tím jsme získali čas vytvořit třeba prostory v nemocnicích a nastavit tam opatření, kdy se například určené části personálu nikdy nepotkávají,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Mobilní odběrové pracoviště u Novıch Zámků prozatím zůstane, stále tam denně odebíráme i přes padesát vzorků, takže tito lidé nebudou muset jezdit do Šternberka či Olomouce,“ doplnil.

Policejní a vojenské hlídky opakovaně řešily v uplynulıch dvou tıdnech porušení zákazu vjezdu či opuštění uzavřené zóny. Hned první den policie informovala o několika pokusech oblast opustit, minulı čtvrtek zase vyšlo najevo, že někteří jedinci z oblasti vyjíždějí přes málo používané polní a lesní cesty, které zůstaly nehlídané.

Nasazeny kvůli tomu byly i drony a rovněž vrtulník. Díky nim byla například minulı víkend přistižena skupinka cyklistů, která zákaz porušila.

Dron zachytil skupinku cyklistů v uzavřené oblasti: