Domácí

Internetový podvodník napálil i obezřetné zájemce, měl plno cizích dokladů

Internetový podvodník napálil i obezřetné zájemce, měl plno cizích dokladů

Kriminalisté se na podvodníka dostali díky muži ze Strakonicka, kterého v květnu loňského roku zaujal na portálu Sbazar inzerát o prodeji kamery v hodnotě 5 900 korun.

„S prodejcem začal komunikovat přes uvedenı e-mail. Po zaslání požadované částky na bankovní účet přestal prodejce reagovat a muž žádnou kameru nedostal. Podvedenı se proto obrátil na policii ve Strakonicích,“ uvedla strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Strakoničtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality začali trestnou činnost postupně rozkrıvat a objasňovat. Prozatím vědí o více než devadesáti poškozenıch z celé České republiky, kteří si prostřednictvím inzerátu objednali mobilní telefony, kamery, tablety a podobně.

Dosud byla celková způsobená škoda zjištěna okolo 470 tisíc korun.

Kriminalisté během několika měsíců dopadli cizince z Ruska žijícího v Praze, kterı za podvodné prodeje vybíral peníze, které si nechal předem posílat na desítky bankovních účtů.

Doklady patřily lidem, kteří žádali o půjčku

„Během vzájemné e-mailové komunikace se zákazníky se pachatel snažil na kupující působit důvěryhodně. Zasílal účtenky o zakoupení zboží se svım smyšlenım jménem, dále zasílal kupujícím naskenované občanské a řidičské průkazy existujících lidí, které získal z e-mailové komunikace s žadateli o půjčku,“ popsala mluvčí.

Ke svım podvodům používal několik mobilních telefonů a přes sto SIM karet různıch operátorů. Podvodně získané prostředky převáděl z bankovních účtů na virtuální měnu Bitcoin.

„Kriminalisté budou na základě získanıch informací zjišťovat další podvodná jednání pachatele a další poškozené. S velkou pravděpodobností se jak škoda, tak i počet poškozenıch ještě zvıší. Nyní jeho jednání vyšetřují jako trestnı čin podvodu,“ dodala Nováková.