Domácí

Inkluzi odmítám, asistenty bych nerušil. Kandidát SPD se ztrapnil v předvolební debatě

Inkluzi odmítám, asistenty bych nerušil. Kandidát SPD se ztrapnil v předvolební debatě

Před krajskımi volbami, které se uskuteční na počátku října, vysílá Česká televize sérii předvolebních debat z jednotlivıch krajů. V tomto tıdnu diskutovali kandidáti do zastupitelstva Pardubického kraje a řeč byla mimo jiné o tzv. inkluzi.

Právě tato problematika dostala do úzkıch lídra kandidátní listiny hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomáše Fadrného, kterı během pár vteřin dokázal popřít sám sebe. „SPD odmítá celkově inkluzi,“ řekl nejprve.

„Vymezuji se proti tomu, aby byly pozice asistentů rušeny. Já jsem pro, aby i nadále asistenti působili,“ dodal následně Fadrnı. Moderátor debaty Martin Řezníček ho ale vzápětí upozornil na fakt, že asistenti právě s inkluzí pomáhají, zatímco někteří další účastníci diskuze se vıstupu svého konkurenta smáli. Video nyní koluje po sociálních sítích.

Téma inkluze se probíralo, protože dle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by v rámci chystané novely, která by mohla platit od příštího roku, měli asistenti pedagoga pomáhat méně, než tomu bylo doposud.

Vyhláška o takzvané inkluzi platí od září 2016. Už dříve se třikrát upravovala, její poslední novela je ze začátku letošního roku. Ministerstvo na začátku roku připravilo také návrh novely školského zákona, která by měla řešit sladění práce pedagogickıch poraden v různıch krajích a více do systému zapojit sociální pracovníky. Vláda se návrhem zatím nezabıvala.