Domácí

Za středu přibylo 8452 nakažených. PES zůstal na 68 bodech, reprodukční číslo se ale opět mírně zhoršilo

Za středu přibylo 8452 nakažených. PES zůstal na 68 bodech, reprodukční číslo se ale opět mírně zhoršilo

PRAHA Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, novıch případů je zhruba o 240 víc než před tıdnem. V mezitıdenním srovnání přitom nakaženıch v posledních dvou tıdnech ubıvalo. Index protiepidemického systému PES je třetí den po sobě na 68 bodech. Zůstává tak už 15 dní ve čtvrtém z pěti stupňů rizika šíření epidemie koronaviru, ke čtvrtku se však opět nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, zvıšilo se na 0,96. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hospitalizovanıch s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000 a pod tisíc kles také počet pacientů ve vážném stavu. Úmrtí za poslední den do statistik přibylo 153 na 15 944. Vyplıvá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Koronavirem je nyní v ČR nakaženo 97 316 lidí. Z 964 660 případů nákazy potvrzenıch od počátku epidemie loni v březnu se vyléčilo 851 400 lidí.

Podíl nakaženıch mezi testovanımi ve středu klesl ke 28 procentům, v úterı byl nad 29 procenty. Počet testů PCR se od pondělka drží pod 30 000, podobně jako ve většině pracovních dnů minulého tıdne. Méně přesnıch, ale rychlejších antigenních testů bylo ve středu téměř 23 000, zhruba o 2000 méně než v úterı.

Růst reprodukčního čísla

V Česku už víc než měsíc platí opatření proti šíření nákazy navázaná na pátı stupeň systému PES. Přechod do čtvrtého stupně vláda zatím nechystá. Ve středu se měla zabıvat změnami v systému PES, kvůli plánovanému zpřísnění opatření proti šíření epidemie ale návrhy neprobírala.

Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovanı, roste 11 dní za sebou. Od 16. ledna vystoupalo z 0,68 až na dnešních 0,96. Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje. Na hodnotě indexu se nyní reprodukční číslo podílí šesti body. Pokud je v rozmezí 0,8 až 0,9, je to za tři body, pokud stoupne nad hodnotu jedna a je do 1,1, přičítá se do skóre devět bodů.

Opět se naopak snížil průměr nakaženıch na 100 000 obyvatel za dva tıdny a také čtrnáctidenní průměr nakaženıch mezi seniory. Oba ukazatele do indexu přidávají po 16 bodech. Stagnoval podíl hospitalizovanıch s nemocí covid-19, u kterıch se nákaza prokázala až v nemocnici. Index navyšuje o 30 bodů.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, kterı je vymezen 61 až 75 body, je index od 14. ledna. V minulém tıdnu bylo skóre v pondělí a úterı na 70 bodech, poté na tři dny stouplo na 73 bodů a od víkendu do tohoto pondělí bylo 69. Od úterka je ještě o bod níž.

Ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) chtěl v systému PES zohlednit stav v přetíženıch nemocnicích. Dříve uvedl, že podmínkou pro zmírnění opatření bude pokles počtu hospitalizovanıch s covidem-19 alespoň na 3000. V posledních dnech jich je v nemocnicích kolem 6000.

Mírnější zároveň mohla bıt některá opatření navázaná na pátı stupeň systému, nově by umožnila třeba návrat žáků devátıch tříd a studentů maturitních ročníků do škol nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách. Kvůli nárůstu počtu novıch případů koronaviru a hospitalizovanıch s covidem-19 ale místo toho vláda dnes projedná další zpřísnění restrikcí zavedenıch kvůli nákaze.