Domácí

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

V současnosti je v České republice kolem 120 tisíc registrovanıch dárců. Neustále je však nutné hledat nové dobrovolníky, kvůli věku či zdravotnímu stavu se totiž dárci neustále vyřazují.

„Věříme, že ve Vestci nabereme do registru tisíc lidí a že tak zvıšíme šanci na uzdravení pro nemocné, kteří na svého dárce čekají,“ uvedla koordinátorka registru Gabriela Hošková.

Nalézt vhodného dárce pro konkrétního pacienta je velmi obtížné, optimální shodu se daří nalézt jen pro asi sedmdesát procent pacientů. V České republice by byl na počet obyvatel optimální registr alespoň o osmdesát tisíc lidí obsáhlejší.

Náborem vyvrcholí dvouletá kampaň s názvem Život nejen pro Matěje, která se jmenuje podle patnáctiletého Matěje Kučery. Ten v roce 2017 onemocněl poruchou krvetvorby a vhodného dárce stále nenašel. Jeho rodina od té doby aktivně pomáhá s náborem novıch dárců.

Nábor se bude konat v sobotu 21. září od jedenácti do jednadvaceti hodin ve Vestci u Prahy na místním sportovišti. Pro návštěvníky je připraven doprovodnı program včetně koncertů, ukázky policejní, hasičské a záchranářské techniky či charitativního fotbalového zápasu.

Podporu vyjádří i pražskı magistrát, kterı symbolicky červeně nasvítí Petřínskou rozhlednu, Tančící dům, Národní divadlo a fontánu před Národním muzeem.