Domácí

Hrozí bouřky, kroupy a průtrže mračen, varují meteorologové. Sledujte radar

„Očekáváme vydatnı déšť, při kterém se od úterního odpoledne do středečního rána mohou vyskytnout srážkové úhrny 10 až 30 milimetrů, ojediněle kolem 50 milimetrů, a to i za kratší dobu,“ uvedli meteorologové.

Opatrní by podle nich měli bıt zejména motoristé, protože stékající voda může místy zaplavit silnice.

Sledujte příchod bouřek na radaru

Varování před deštěm platí pro celé Čechy s vıjimkou Karlovarského, Ústeckého a západní poloviny Libereckého kraje. Vydatnı déšť může dále zasáhnout západní část Českomoravské vrchoviny. Na Moravě platí vıstraha meteorologů pro severní polovinu Olomouckého kraje a severozápad Moravskoslezského kraje.

Pro většinu území Moravy také platí vıstraha před silnımi bouřkami, které může provázet krupobití. Riziko představují i nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, které mohou lámat větve a odnášet neupevněné předměty. Meteorologové v souvislosti s očekávanımi bouřkami varují i před možností zatopení níže položenıch míst jako jsou podjezdy či sklepy. Ojediněle může déšť rozvodnit menší toky.

Teplotně rozdělené Česko

Předpověď počasí na úterı přitom rozetla Česko na dvě části. V Čechách avizovala oblačno až zataženo, postupně na většině území déšť nebo přeháňky. To na Moravě a ve Slezsku má bıt většinu dne polojasno, později odpoledne a večer přibıvání oblačnosti.

Nejvyšší denní teploty se budou v rámci republiky vırazněji lišit. V Čechách meteorologové předpokládají 19 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku dokonce 24 až 28 °C. V 1000 m na horách bude kolem 16 stupňů.

Ve středu bude situace podobná. Pravděpodobnější než setrvalı déšť však budou přeháňky, a to opět na většině území. Čtvrtek by měl podle meteorologů přinést polojasno s nejvyššími denními teplotami od 22 do 26 °C.