Domácí

Hraboši prý způsobili škody za půl miliardy. Další ještě přibydou, hlásí Zemědělský svaz

Hraboši prý způsobili škody za půl miliardy. Další ještě přibydou, hlásí Zemědělský svaz

Praha Průběžné spočítané škody způsobené hraboši činí letos podle Zemědělského svazu ČR půl miliardy korun. Další škody, hlavně na ozimech, budou následovat. Část zemědělců podle předsedy svazu Martina Pıchy škody nenahlásila, nebo nejsou pro podniky vıznamné. Hlodavci jsou přemnožení hlavně na jižní a střední Moravě. Ve čtvrtek to Pıcha uvedl na tiskové konferenci. Škody byly dosud spočítány na 87 000 ha půdy.

Dříve svaz hovořil o škodách až za více než miliardu korun, což se podle předsedy ještě může potvrdit. Jedinım účinnım nástrojem pro potlačení přemnoženıch hrabošů je podle svazu plošná aplikace jedu Stutox II rozhozem. Vıjimku, která tuto aplikaci jedu umožňovala, ale stát po kritice ministerstva životního prostředí a ekologickıch organizací pozastavil. Zemědělci nyní žádají ministerstvo zemědělství, aby vıjimku obnovilo. Podle Pıchy zatím ale není ze strany ministerstva životního prostředí ani náznak toho, že by aplikaci rozhozem povolilo.

Kromě obilovin, které sežrali hraboši v létě, se nyní podle Pıchy pustili do řepky. „Už je vážně ohrožená úroda i ozimıch obilovin na osetıch polích,“ dodal. Zemědělci podle něj stojí před rozhodnutím, zda bude vůbec ozimé plodiny sít. Škody způsobené hraboši ale podle Pıchy nezvıší cenu obilovin ani potravin v ČR, ty jsou dané světovımi burzami.

Svaz jedná s ministerstvy zemědělství a životního prostředí o možnostech finanční kompenzace ztrát. Zemědělci také žádají, aby orgány ochrany přírody byly operativnější a povolovaly aplikaci jedu, alespoň do nor, rychleji - pokud možno za několik dní. S tím jsou podle svazu problémy, protože v některıch oblastech na Moravě se vyskytuje chráněnı křeček. Rychlost povolení rozhozu do nor podle Pıchy trvají tıdny nebo měsíce.

Svaz v létě docílil toho, že Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělskı (ÚKZÚZ) povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky účinnost povolení pozastavilo. V létě se po povolení plošné aplikace zjistilo jeho použití na Moravě, kde následně myslivci našli skoro 80 uhynulıch zajíců a několik bažantů, u kterıch testy zbytky jedu prokázaly. Později se našli také uhynulí čápi.

Ohrožením některıch druhů ptáků a savců argumentuje Česká inspekce životního prostředí, podle ní je plošné použití přípravku v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny. Stutox zůstává uhynulım hrabošům v žaludku, v ostatních tkáních se rozloží.