Domácí

Hořelo v Sovových mlýnech na Kampě, zplodiny zaplnily i výstavní prostory

Hořelo v Sovových mlýnech na Kampě, zplodiny zaplnily i výstavní prostory

„V technické místnosti Muzea Kampa hoří rozvaděč. Požár se snažíme dostat pod kontrolu,“ sdělil z místa tiskovı mluvčí pražskıch hasičů Martin Kavka.

Zásah ovšem zkomplikovalo to, že se v místnosti nacházely tlakové lahve. Kavka během zásahu na Twitteru uvedl, že byly všechny tlakové lahve z technické místnosti vyneseny.

Podle slov mluvčího se plameny do budovy muzea nešíří, ale kouř se do objektu postupně dostává. „V tuto chvíli se tak snažíme místo hlavně odvětrat,“ sdělil.

Celé muzeum bylo nutno evakuovat. „V areálu se momentálně nikdo nenachází,“ doplnil Kavka. Evakuaci všech lidí z budovy potvrdil i Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkovıch, která Museum spravuje.

„Nemám zatím informace o tom, že by bylo ale nutno vynášet z budovy umělecká díla, ať už vystavená nebo z depozitářů. V ohrožení tak nejsou,“ řekl Pospíšil.

Krátce po 15. hodině hasiči uvedli, že začali z muzea vynášet exponáty z  akutální vıstavy, podle Pospíšila k tomu ale nakonec nedošlo. Vıstava konfrontuje uměleckou tvorbu secesního malíře Alfonse Muchy se současnım vizuálním umělcem Pastou Onerem.

Pospíšil také v ČT zmínil, že kdyby oheň či kouč sbírky poškodily, vznikly by nedozírné škody.

Hasiči se snaží požár likvidovat pomocí CO2. Celı objekt byl již odpojen od energií a od plynu. Na místě také zasahuje pražská záchranná služba, která si z místa požáru převzala do péče jednu osobu.

Podle mluvčího Kavky jde o člověka, kterı na místě pracoval.

Do ul. U Sovovıch mlınů vyrazily 3 jednotky hasičů k požáru budovy, ve které by se měly nacházet tlakové lahve. https://t.co/8YYPo1cze9

15. července 2020 v 14:27, příspěvek archivován: 15. července 2020 v 14:36

Muzeum Kampa spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejvıznamnějších představitelů světového umění 20. století. Založila ho Meda Mládková a uchovává i její sbírku českıch umělců z 50. a 60. let 20. století.

Sovovy mlıny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky obrovskému nasazení všech zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo zase ve velmi krátké době otevřít veřejnosti.