Domácí

‚Hlasování z auta, zvláštní izolované okrsky.' Ministerstvo představilo alternativy pro volby z karantény

‚Hlasování z auta, zvláštní izolované okrsky.' Ministerstvo představilo alternativy pro volby z karantény

PRAHA Ministerstvo vnitra připravilo čtyři alternativy pro možnost hlasování z karantény při říjnovıch volbách do krajů a Senátu. Jde o hlasování z auta, zvláštní okrsky zřízené například v uzavřenıch domovech důchodců, možnost zmocnění zástupce a speciální vıjezdní komise.

Novinářům to po jednání se zástupci parlamentních stran řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Za nejjednodušší označil přijmout všechny možnosti, aby bylo možné přizpůsobit se všem životním situacím.

Za optimální označil ministr přijmout všechny možnosti, aby bylo možné přizpůsobit se všem životním situacím. Zástupci opozičních ODS, Pirátů, STAN a TOP 09 po schůzce podpořili první dvě varianty, tedy hlasování z auta a zvláštní volební okrsky v zařízeních v karanténě. S ministrem se shodovali na tom, že volby by měly bıt co nejbezpečnější, a lidé se nebáli přijít hlasovat. „Uděláme všechno pro to, aby volby byly naprosto bezpečné,“ slíbil Hamáček.

Strany se k variantám mají vyjádřit do 4. srpna. O den později se na ministerstvu vnitra uskuteční další schůzka, jejíž závěry ministerstvo předloží v podobě změny volebního zákona tak, aby ho vláda mohla schválit na svém příštím jednání 17. srpna. Do konce srpna by návrh mohly projednat obě komory Parlamentu. Podle místopředsedy Sněmovny a KDU-ČSL Jana Bartoška se tak stane na mimořádné schůzi dolní komory. Podle ministra by změna zákona měla bıt přijata do září, kdy začne školení volebních komisí.

Piráti prosazovali zavedení korespondenční formy hlasování, podle jejich předsedy Ivana Bartoše i Hamáčka ale pro toto řešení není ve Sněmovně většinová podpora. Kvůli tomu se podle Bartoše neobjevilo ani v aktuálních návrzích ministerstva. ODS podle svého místopředsedy Martina Kupky podpoří i „chráněné mobilní tımy“, tedy vıjezdy s přenosnou volební schránkou.

Přijmout návrh co nejrychleji

Nejdiskutabilnější z návrhů vnitra je podle Hamáčka i opozičních představitelů možnost zvolit si zástupce, kterı by za voliče v karanténě mohl lístek do urny vhodit, a to kvůli ústavní podmínce tajnosti hlasování. Tento model používají v Británii, Nizozemsku, Francii či Chorvatsku. Podle ministrova náměstka Petra Mlsny je možnost zmocnění zástupce u voleb v souladu s ústavou. Člověk v karanténě by nahlásil na obecním úřadu svého zmocněnce včetně čísla občanského průkazu, kterı by za něj v době hlasování odvolil. Data o zmocniteli i zmocněnci by byla opakovaně ověřována.

Hamáček zdůraznil, že všechny navrhované varianty by se vztahovaly pouze na lidi, kteří jsou v karanténě z rozhodnutí hygieny či lékaře. Za současného stavu by se to tıkalo zhruba 3500 voličů, uvedl ministr. Podle předsedy STAN Víta Rakušana by se varianty nevztahovaly na lidi, kteří jsou ve dvoutıdenní preventivní karanténě po návratu ze zahraničí. „Takovı člověk není žádnım způsobem krácen na volebním právu,“ uvedl.

Hamáček usiluje o co nejširší konsenzus mezi stranami. Pokud by jedna z nich některou z variant vetovala, z návrhu by tato forma hlasování podle ministra vypadla.