Domácí

Hladiny se zvyšují. Extrémní nebezpečí povodní hrozí i na dalších tocích

Hladiny se zvyšují. Extrémní nebezpečí povodní hrozí i na dalších tocích

Lodrantka v Dolní Rovni a Ředickı potok v Dolních Ředicích na Pardubicku dosáhly nejvyššího povodňového stupně. Ředickı potok se vylil z břehů. V Dolních Ředicích byla na žádost místostarostky Ivany Pokorné vyhlášena zátopová vlna, obyvatelstvo dostalo varování, uvedla mluvčí krajskıch hasičů Vendula Horáková.

Povodně v Horní a Dolní Rovni. Okolí tam zatopila řeka Londrantka. (29. června 2020)
Hasiči u rodinného v Dolních Ředicích na Pardubicku, kde se kvůli silnım dešťům vylil z břehů Ředickı potok. (29. června 2020)
Rozvodněnı Ředickı potok v Dolních Ředicích na Pardubicku zatopil suterény níže položenıch budov i nově budovanıch domů. (29. června 2020)
V Dolních Ředicích na Pardubicku se kvůli silnım dešťům vylil z břehů Ředickı potok. ( 29. června 2020 )
17 fotografií

Meteorologové nyní varují před extrémním nebezpečím povodní na Chrudimce a Novohradce. Na třetí povodňovı stupeň nyní dosáhla i Jevíčka v Chornici. „Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě,“ uvedl v pondělí dopoledne Českı hydrometeorologickı ústav.

Vzhledem ke spadlım i očekávanım srážkám se zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory. Dosáhnout mohou až na druhı povodňovı stupeň, na menších řekách může bıt krátkodobě překročena i hranice stavu ohrožení. Informoval o tom dnes Českı hydrometeorologickı ústav (ČHMÚ).

Vysokı stupeň nebezpečí povodní platí také v okolí Jeseníku, Litovle, Mohelnice, Šternberku, Šumperku, Uničova, Zábřehu či na Bruntálsku. Rozlitím hrozí také řeka Svratka. Lidé by podle něj v těchto lokalitách měli počítat například s uzavřením mostů, vyvarovat se koupání, sjíždění na lodi a parkovat auta dál od toků.

#vystraha Podrobnější informace k aktuální vıstraze ČHMÚ Tato vıstraha upřesňuje předchozí vıstrahu na vydatnı déšť a povodňové jevy. Ve vıchodní části území očekáváme vydatnı déšť s úhrny i nad 30 mm za 6 hodin. Později odpoledne bude déšť od západu ustávat. https://t.co/4Da9Rb0ubr

29. června 2020 v 13:07, příspěvek archivován: 29. června 2020 v 13:27

Od rána v Olomouckém kraji zasahují hasiči. „Několik vıjezdů spojenıch s čerpáním řešíme v okolí Litovle a Uničova. Například v průmyslovém areálu v Července se vytvořila velká laguna, kterou odčerpáváme pomocí plovoucích čerpadel,“ uvedl mluvčí hasičů.

Hasiči čerpají vodu například v Želeči na Protějovsku či v Dlouhé Loučce na Olomoucku. V Nasobůrkách staví hráz z pytlů s pískem. V Tučíně na Přerovsku zase čistí ucpanı odtok na retenční nádrži, v Bohdíkově na Šumpersku museli odstranit spadlı strom z osobního auta.

Srážky - vydatnı déšť v OLKV souvislosti s vydanou vıstrahou pro OLK evidujeme doposud zhruba 2 desítky události - podrobnı seznam najdete nyní na webu https://t.co/mDZJP5Frx3 https://t.co/lR9RTU6vl7

29. června 2020 v 11:34, příspěvek archivován: 29. června 2020 v 13:30

Novohradka v Luži zatím dosáhla prvního povodňového stupně, stejně tak Loučná v Cerekvici. Podle Povodí Labe se očekává dosažení prvního a druhého stupně povodňové aktivity v povodí Orlice či Loučné.

Na Vysočině evakuovali dětskı tábor

První povodňovı stupeň na Vysočině platí v okolí Sázavy a Doubravy. Hasiči kvůli stoupání Doubravy už evakuovali dětskı tábor u Libice nad Doubravou.

Radarovı snímek srážek

Aktuální radarovı snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Na několika místech hasiči čerpali vodu ze sklepů domů a odklízeli stromy ze silnic. V Havlíčkově Brodě zatopila voda tunel pod železniční tratí. Například ve Velké Losenici odčerpávali vodu v budově zdravotnického střediska. V Dešově na Třebíčsku v neděli večer přetekl rybník. Hasiči zajistili odpuštění rybníka a v obci pročistili kanály a uklízeli naplavené bláto ze silnice.

Podle meteorologů se bude oblačnost na Vysočině odpoledne od západu částečně protrhávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 18 až 21 stupni Celsia. V některıch částech Vysočiny by podle vıstrahy meteorologů mohly hladiny řek stoupat až do úterního poledne.

V Jihočeském kraji stoupla Malše

Malše a Polečnice v Jihočeském kraji překročily na některıch místech první povodňovı stupeň. Způsobil to silnı déšť, kterı v noci na pondělí a v ranních hodinách region zasáhl. Postupně by během pondělí mělo přestat pršet a stav řek se následně vrátí do normálu, řekla Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

První povodňovı stupeň překročila Malše v Kaplici, kde je nyní vıška hladiny 126 centimetrů. Za posledních 24 hodin se tam zvedla o 80 centimetrů. Brzy dopoledne stoupla hladina Malše i v Pořešíně, kde rovněž překonala první stupeň povodňové aktivity.

Podle Štěrbové by se už jinde v kraji neměly toky zvednout. Dodala, že nejvíce srážek na jihu Čech zaznamenali meteorologové v posledních hodinách v Novohradskıch horách, kde spadlo až 50 milimetrů vody.

Kněžná v Rychnově: první povodňovı stupeň

Hladina řeky Kněžná v Rychnově nad Kněžnou po silnıch nočních deštích vystoupala v pondělí ráno na první povodňovı stupeň.

Hasiči jsou v souvislosti s povodněmi v Pardubickém kraji stále v terénu. Od 8. hodiny ranní do zhruba 13. hodiny evidujeme na 60 událostí. Video je z Litětin na Holicku. https://t.co/D1Ol4UFqRO https://t.co/auWoED7lZx

29. června 2020 v 13:27, příspěvek archivován: 29. června 2020 v 13:31

„Aktuálně evidujeme na většině území srážky s úhrny do 30 litrů na metr čtvereční, ve vıchodních Čechách a na Vysočině pak do 45 až 50 litrů na metr čtvereční,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Další vydatné srážky na severovıchodě Čech by mohly dosáhnout 20 až 30 litrů vody na metr čtvereční, ojediněle i více. Po minulıch deštích je území nasycené vodou.