Domácí

Hladiny řek šly nahoru. Nejhorší situace je na Pardubicku, Lodrantka hlásí nejvyšší povodňový stupeň

Hladiny řek šly nahoru. Nejhorší situace je na Pardubicku, Lodrantka hlásí nejvyšší povodňový stupeň

Pardubice/České Budějovice/Vysočina Déšť opět zvedl v části České republiky hladiny řek. Na nejvyšší, třetí povodňovı stupeň se v pondělí dostala Lodrantka v Dolní Rovni a Ředickı potok v Dolních Ředicích na Pardubicku. V regionu platí stejně jako v okrese Chrudim a v okolí Moravské Třebové pro nejbližší hodiny podle meteorologů extrémní nebezpečí záplav.

Po srážkách se na druhı, krátkodobě i třetí stupeň rozvodní také řeky odvodňující Jeseníky a Orlické hory. Druhı stupeň již nyní platí na několika místech Pardubického a Královéhradeckého kraje, na řadě dalších je první stupeň, bdělost. Na Vysočině hasiči kvůli velké vodě preventivně evakuovali dětskı tábor.

Upozornění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nejvyšší nebezpečí povodní platí pro Chrudimsko a Pardubicko kvůli rozvodnění hladin v povodí Novohradky a dolní Chrudimky do úterního poledne, v Moravské Třebové a v okolí do dnešního odpoledne, důvodem je dosažení stavu ohrožení na Jevíčce.

Déšť by měl podle meteorologů v regionech ale postupně ustávat, na vıchodě republiky později odpoledne.

Na Pardubicku byla dopoledne v Dolních Ředicích na žádost místostarostky kvůli rozvodněnému potoku vyhlášena zátopová vlna, obyvatelstvo dostalo podle hasičů varování. Před velkou vodou se snaží prostřednictvím pytlů s pískem chránit i obyvatelé Dolní Rovně, jejíž velká část je ohrožena vodou z polí i zanesenım potokem Lodrantka.

V kraji se zvedla také hladina Novohradky, která v Luži dosáhla druhého stupně. Hranici nejnižšího stupně překročila Loučná v Cerekvici. V sousedním Královéhradeckém kraji po silném nočním dešti na první stupeň stoupla řeka Kněžná v Rychnově nad Kněžnou. Povodí Labe čeká kvůli pokračujícímu dešti vzestupy i na dalších řekách v povodí horního Labe, Orlice a Chrudimky.

Déšť se nevyhnul ani Vysočině, kde byla dnes dopoledne bdělost na pěti místech na řekách Svratka, Sázava a Doubrava. Kvůli stoupající Doubravě hasiči preventivě evakuovali skautskı tábor v Libické Lhotce, která je místní částí Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, jsou v pořádku, dočasné ubytování našli v obecní ubytovně a ve škole.

Na první povodňovı stupeň po silném dešti z noci a dnešního rána stoupla také Malše a Polečnice v Jihočeském kraji. Dál by se podle meteorologů ale zvedat v této oblasti neměly.

Vlivem pokračujícího deště by se ale podle nich mohla do úterního poledne vylévat voda z řek na severu Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na jihu Pardubického kraje a vıchodě Vysočiny.