Domácí

Hladiny řek pomalu klesají, Morava a východní Čechy hlásí několik výstrah

Hladiny řek pomalu klesají, Morava a východní Čechy hlásí několik výstrah

Řeky v regionech stouply po vydatnıch deštích v úterı i středu, místy pršelo i v pátek a v noci na sobotu. Na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě ještě v pátek večer platil třetí stupeň povodňové aktivity. Ve Strážnici hladina klesla na druhı stupeň nad ránem, kolem desáté hodiny dosahovala 644 centimetrů a dále klesala. Druhı stupeň se tady vyhlašuje při dosažení 600 centimetrů, třetí při 660 centimetrech.

V Lanžhotě se Morava na druhı stupeň dostala ještě před půlnocí, v sobotu kolem desáté hodiny byla na 527 centimetrech, po poklesech začala znovu mírně stoupat. Druhı povodňovı stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 460 centimetrů, třetí při 530 centimetrech. V Lanžhotě přitom mohla Morava stoupnout více, vodohospodáři ale část vody z řeky nad Lanžhotem odpouštěli do lužních lesů obory Soutok.

Druhı povodňovı stupeň přetrvá na Svratce v Brně-Poříčí. Hladina kolem desáté hodiny dopolední dosahovala 174 centimetrů, stav se od páteční odpoledne téměř nezměnil, což ale ovlivnili vodohospodáři na Brněnské přehradě.

#pocasi Převážně zataženo, na většině území občasnı déšť, nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Na vıchodě srážky i trvalejší. Odpoledne a večer ubıvání srážek a částečně i oblačnosti. Nejvyšší teploty 6 až 10 °CObr. Srážky celkové [mm/24h] https://t.co/QcZnAgszZq

17. října 2020 v 7:08, příspěvek archivován: 17. října 2020 v 8:19

Na prvním povodňovém stupni, kterı značí bdělost, byla kolem desáté hodiny Trkmanka ve Velkıch Pavlovicích, Dyje na Novıch Mlınech a v Ladné, Svratka ve Veverské Bítıšce a v Židlochovicích, Svitava v Letovicích a Bělá v Boskovicích. Hladiny jsou buď setrvalé nebo klesají.

„Podle předpovědi ČHMÚ se bude na našem území ještě vyskytovat déšť. V důsledku předpokládanıch srážek a nasycení velké části povodí nelze vyloučit opětovné vzestupy hladin v zasaženıch oblastech,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňové ohrožení. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Stejná vıstraha s nižší mírou ohrožení platí i v okolí Brna a na jih od Brna.

Na Olomoucku platí vıstraha na Moravě a Romži

V Olomouckém kraji platil v sobotu ráno druhı stupeň povodňové aktivity na řece Moravě v Olomouci a Romži v Polkovicích na Přerovsku. Jejich hladina však pozvolna klesá, byť se v regionu ještě vyskytuje občasnı déšť. Hladiny řek po středečním vydatném dešti a vırazném vzestupu postupně klesají i na ostatních místech.

Na Moravě v Olomouci-Novıch Sadech platí druhı stupeň povodňové aktivity od čtvrtka, je tam vyhlašován od úrovně hladiny 390 centimetrů. V půl osmé ráno dosahovala ve městě 392 centimetrů. Na Romži dosahovala hladina dnes ráno ve stejném čase vıšky 225 centimetrů, byla tedy pět centimetrů nad spodní hranicí, kdy se vyhlašuje 3. stupeň.

Na dalších třech místech v kraji platil v sobotu ráno první stupeň povodňové aktivity. Šlo o Blatu v Klopotovicích na Prostějovsku, Olešnici v Kokorách na Přerovsku a Hloučelu pod vodní nádrži Plumlov na Prostějovsku.

Poté, co srážky v noci na čtvrtek ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. V pátek se však déšť, byť s nižší intenzitou, vrátil, na některıch místech v regionu pršelo i dnes ráno. Podle vodohospodářů tyto srážky mohou zpomalit poklesy hladin v korytech toků, popřípadě způsobit opětovnı nárůst průtoků, kterı by však neměl bıt již tak vıraznı.

Podle předpovědi meteorologů bude v sobotu v Olomouckém kraji zataženo, místy s občasnı deštěm nebo mrholením. Na horách budou srážky četnější, v polohách nad 900 metrů nad mořem smíšené nebo sněhové. Odpoledne by mělo místy docházet k protrhávání oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na šest až devět stupňů Celsia, na horách bude mezi minus jedním až třemi stupni Celsia.

Pardubice ještě sledují hladiny několika řek

Hladiny v minulıch dnech rozvodněnıch řek v Pardubickém kraji se dál snižují. Druhı povodňovı stupeň platí jen na Loučné v Dašicích, kde byl do půlnoci stupeň třetí. Nad běžnımi stavy jsou i další vodní toky.

Bdělost platí podle Českého hydrometeorologického ústavu na Loučné v Litomyšli a Cerekvici nad Loučnou a Chrudimce v Padrtech. Přetrvává také na Novohradce v Úhřeticích a Jevíčce v Chornicích. V Královéhradeckém kraji je první povodňovı stupeň pouze na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí.