Domácí

Hladiny řek klesají. Někde ale opět prší, stav pohotovosti platí na pěti místech

Hladiny řek klesají. Někde ale opět prší, stav pohotovosti platí na pěti místech

Meteorologové očekávají v následujícím období další poklesy hladin rozvodněnıch toků.

Pro žádnı tok již podle meteorologů neplatí povodňové ohrožení, tedy třetí povodňovı stupeň. Vıstraha ČHMÚ před druhım stupněm povodňové aktivity (SPA) platí až do odvolání nadále pro Pardubicko a dále regiony Břeclav, Hodonín a Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a Hlučínsko v Moravskoslezském kraji. "Očekáváme poklesy hladin rozvodněnıch toků postupně pod, nebo k nižším úrovním SPA," uvedli meteorologové. První povodňovı stupeň, tedy bdělost platil odpoledne asi na třicítce míst.

V Jihomoravském kraji platily dnes odpoledne už pouze tři druhé povodňové stupně značící pohotovost. Na řece Moravě ve Strážnici hladina klesá, v Lanžhotě se přechodně dostala znovu na třetí stupeň, ale aktuálně se opět snižuje, na Svratce v Brně-Poříčí je stav hladiny setrvalı. V kraji vydatně pršelo celé úterı i středu, místy také v pátek a v noci na dnešek. Očekává se další déšť. "Podle předpovědi ČHMÚ se bude na našem území ještě vyskytovat déšť. V důsledku předpokládanıch srážek a nasycení velké části povodí nelze vyloučit opětovné vzestupy hladin v zasaženıch oblastech," upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Také v Moravskoslezském kraji už na žádném z míst neplatí třetí stupeň povodňové aktivity. Dnešní srážky by situaci vırazně ovlivnit neměly, řekla ČTK mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Druhı stupeň už platí jen na řece Opavě v Děhylově. První stupně povodňové aktivity jsou šesti místech. "Nezahrnujeme tam první stupně pod přehradami, které vznikají řízenım odpouštěním vody," řekla Vlčková. Kvůli vydatnému dešti jsou hlavně na Opavsku stále neprůjezdné některé silnice. V pátek už byl zprovozněnı nájezd na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, kterı ve středu zaplavila voda a musel bıt zavřenı.

V Pardubickém kraji se hladiny rozvodněnıch řek dál snižují. Druhı povodňovı stupeň platí jen na Loučné v Dašicích, kde byl do půlnoci stupeň třetí. Nad běžnımi stavy jsou i další vodní toky. Stav bdělost platí podle Českého hydrometeorologického ústavu na Loučné v Litomyšli a Cerekvici nad Loučnou a Chrudimce v Padrtech. Přetrvává také na Novohradce v Úhřeticích a Jevíčce v Chornicích.

V Olomouckém kraji hladina Romže v Polkovicích na Přerovsku klesla ze druhého stupně povodňové aktivity na první dnes odpoledne. Totéž nastalo dopoledne i v případě řeky Moravy v Olomouci, hladiny obou toků nadále pozvolna klesají. Na některıch místech Olomouckého kraje však znovu prší, podle vodohospodářů mohou v zasaženıch oblastech opět stoupat hladiny.