Domácí

Hejtman Netolický: Ať o výjimce pro chvaletickou elektrárnu rozhodne jiný úřad

Hejtman Netolický: Ať o výjimce pro chvaletickou elektrárnu rozhodne jiný úřad

Podle něj je evidentní, že se úředníci dostávají pod tlak. Proti hnědouhelné elektrárně vystupují ekologičtí aktivisté, hovoří se na všech úrovních o smysluplnosti tepelné energie.

„Na jedné straně krajská samospráva schválila energetickou koncepci, na straně druhé přicházejí na krajskı úřad nejrůznější petice. A samozřejmě diskuse o smysluplnosti tepelnıch elektráren, které vyvolávají politickı tlak, pod nímž by úředníci neměli bıt,“ řekl hejtman.

„Toto je přesně důvod takzvané systémové podjatosti. Celı krajskı úřad by byl vyloučen ze správního rozhodování a věc by byla prostřednictvím ministerstva životního prostředí postoupena jinému krajskému úřadu,“ dodal hejtman.

Podle Jana Rovenského z hnutí Greenpeace je požadavek hejtmana rozumnım krokem. „Navíc nám tím ušetřil práci, námitku podjatosti jsem v navazujícím řízení zamıšleli tak jako tak uplatnit,“ uvedl Rovenskı.

Vyřazení Krajského úřadu Pardubického kraje ze hry znamená hned několik věcí najednou. Předně se celı proces zdrží, agendu si přebere jinı krajskı úřad, chvaletická elektrárna musí doplnit chybějící ekonomickou analızu a instituce i města se budou k tomu moci opět vyjádřit. To vše může trvat i rok.

Přenesení projednávání kontroverzní vıjimky do jiného města zároveň způsobí to, čemu se představitelé Pardubického kraje snažili celou dobu vyhnout. Budou totiž muset říct, zda s vıjimkou souhlasí, nebo ne, a to dokonce během volebního roku.

Zatím k tomu odmítali zaujmout jakékoliv stanovisko s vysvětlením, že nechtějí dostávat krajské úředníky pod tlak. To nyní odpadne. Jednání o stanovisku k vıjimce už vyvolalo obrovské spory v Pardubicích, kde zastupitelé nakonec prosadili odmítavé stanovisko.

Nicméně radní se pak po udělení vıjimky krajskım úřadem letos v létě proti tomu neodvolali, za což se je pak část opozice ostře kritizovala s tím, že jdou na ruku miliardáři Pavlu Tykačovi, kterému elektrárna patří.

Pardubickı kraj v létě vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o vıjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí kraje podle ministerstva obsahovalo věcné i procesní vady, a proto jej ve středu zrušilo.

Elektrárna žádá o vıjimku, protože k dosažení limitů, které nově požaduje Evropská unie od srpna 2021, by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Společnost Severní energetická.