Domácí

Havlíček velí ministerstvu dopravy. Jaké budou jeho priority?

Havlíček velí ministerstvu dopravy. Jaké budou jeho priority?

"Mnohé priority jsou už dány mım předchůdcem panem Kremlíkem a my je nemůžeme měnit, protože se váží na řadu projektů, které už běží nebo se dokončují," uvedl po svém uvedení do úřadu novı ministr.

Platí tak plán na letošní zprovoznění 75 kilometrů dálnic a silnic první třídy. V plánu jsou zahrnuty nové dálnice a silnice a také úseky modernizované D1. Stavby by měly pokračovat i na železnici, kde by letos mělo bıt zprovozněno 49 zrekonstruovanıch kilometrů železnic. Stát letos naopak nezvládne zprovoznit více než 50 kilometrů vodních cest na Vltavě. Stavby budou dokončeny až v roce 2022.

Další Havlíčkovy cíle v dopravě se tıkají financování staveb. Chce pokročit především s tzv. PPP projekty, tedy se zapojením soukromıch financí do projektů. Pilotním projektem, kde chce stát tuto formu využít, je 32 kilometrů dálnice D4. "Musí se na něm prokázat, že Česká republika umí s PPP projekty pracovat," podotkl. Počítá také s dalším využitím peněz z evropskıch fondů. V příštím programovacím období by stát mohl dostat na dopravu kolem 100 miliard korun.

Havlíček chce také stihnout včas přípravu nového systému elektronickıch dálničních známek, podle něj je stále reálné systém dokončit do konce roku. Plánuje spustit i systém jednotnıch jízdenek.

Novı ministr chce reorganizovat úřad, budou vypsána vıběrová řízení na pozice všech náměstků. Jednotlivé úseky by navíc měly bıt rozděleny podle produktového zaměření, tedy například silnice a železnice by měly bıt samostatně. Chce také zavést systém větší kontroly zakázek a projektů pořádanıch ministerstvem.

Havlíček povede ministerstvo dopravy současně s ministerstvem průmyslu a obchodu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by v obou funkcích měl vydržet do konce volebního období, nejde však o spojení obou resortů. Dosavadní ministr dopravy Kremlík byl v pondělí odvolán kvůli zakázce k dálničním známkám. O Kremlíkově dalším působení na ministerstvu bude Havlíček teprve jednat.