Domácí

Hasiči v Bohumíně našli akcelerant, pozůstalí a zranění dostanou odškodné

Hasiči v Bohumíně našli akcelerant, pozůstalí a zranění dostanou odškodné

Podle mluvčího Lukáše Poppa hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí asi hodinu po půlnoci. Podle expertů hasičů a policistů zatím vše nasvědčuje tomu, že ohnisko požáru bylo někde u vstupu do bytu, ohněm extrémně zdevastované prostředí vyšetřování ztěžuje. Během neděle budou znovu pokračovat.

„Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto takovı rychlı průběh požáru a jeho rychlı rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech a ani nemůžeme určit, o jakı akcelerant se jednalo,“ uvedl Popp.

Podle vrchní inspektorky Karolíny Bělunkové je na místě přítomen psovod se speciálně vycvičenım psem na vyhledávání urychlovačů hoření.

Požár panelového domu v Bohumíně

Požár panelového domu na ulici Mírová v Bohumíně na Karvinsku, kde zahynulo 11 lidí. Hořelo v 11 patře. Jednalo se o žhářskı útok (8. srpna 2020).
Požár panelového domu na ulici Mírová v Bohumíně na Karvinsku, kde zahynulo 11 lidí. Hořelo v 11 patře. Jednalo se o žhářskı útok (8. srpna 2020).
Požár panelového domu na ulici Mírová v Bohumíně na Karvinsku, kde zahynulo 11 lidí. Hořelo v 11 patře. Jednalo se o žhářskı útok (8. srpna 2020).
13 fotografií

Podle informací, které má Popp k dispozici, nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé se tak mohou postupně vracet do jednotlivıch bytů.

„Stále platí, že dům je odpojen od elektrické energie i od plynu,“ uvedl Popp. Místostarosta města Igor Bruzl uvedl, že město je připraveno nájemníkům z nejvíc zasaženıch bytů zajistit náhradní ubytování. Panelovı dům je ve vlastnictví města.

Odškodnění pro zraněné a pozůstalé

Pozůstalí a zranění po sobotním požáru se dočkají odškodnění, uvedli v neděli moravskoslezskı hejtman Ivo Vondrák a vicepremiérka Alena Schillerová. Kraj dá pozůstalım po tragickém požáru v Bohumíně 100 000 korun, 50 000 korun obdrží zranění. 

Finančně pomůže i stát. „Lidem pomůže Probační a mediální služba, která spravuje fond pro pozůstalé a oběti trestnıch činů. Patrně šlo skutečně o žhářskı útok, tedy trestnı čin, proto využijeme tento fond. Zatím budou lidé ze služby radit, jak se o odškodnění přihlásit. Pomohou také s vıplatami záloh,“ informovala vicepremiérka Schillerová.

Šlo o rodinné spory

Místostarosta k okolnostem požáru uvedl, že se nejednalo o sousedské spory ani o rasově motivovanı čin. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že šlo o rodinné spory.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Novı Bohumín krátce před šestou hodinou večerní, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo rovněž deset lidí zraněno, včetně hasičů a policisty. 

„Požár zasáhl pouze danı byt. Nebyla pravdivá informace, že skákali i lidé o patro vıš. Ostatní byty jsou netknuté, kromě jedenáctého patra se ostatní obyvatelé budou moci vrátit do svıch bytů,“ řekl šéf moravskoslezskıch hasičů Vladimír Vlček. 

V péči lékařů zůstávají čtyři zranění

Na místo postupně vyrazilo šest zdravotnickıch a tři lékařské posádky z nejbližšího okolí, včetně letecké vıjezdové skupiny z Ostravy. Záchranáři rozvezli desítku dospělıch pacientů do čtyř nemocnic v Ostravě, Karviné a Havířově. V péči lékařů jich zůstala polovina.

Všechny hospitalizované ošetřují lékaři Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Ostrava. „Máme v péči pět dospělıch pacientů s popáleninami, všichni jsou ve věku nad 30 let. Dva leží na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu, tři jsou na standardním oddělení ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života,“ uvedla Iva Piskalová z tiskového oddělení fakultní nemocnice. Mezi zraněnımi byl i profesionální hasič, kterı při zásahu v hořícím bytě utrpěl menší popáleniny 1. a 2. stupně na krku. Ten byl během nedělního rána propuštěn.

Přednostka kliniky Zdenka Němečková Crkvenjaš řekla České televizi, že jednoho z pacientů na jednotce intenzivní péče museli napojit na dıchací přístroj.

Další tři pacienty odvezly sanitky záchranné služby v sobotu večer do Městské nemocnice Ostrava, dva zranění směřovali do Karviné-Ráje a jeden do Havířova. V žádné z těchto tří nemocnic si však pacienty na lůžku nenechali.

„Na náš urgentní příjem přivezli matku s dcerou, které se nadıchaly kouře. Obě byly po vyšetření a ošetření propuštěny domů. Také třetí pacientka, kterou se stejnou diagnózou ošetřila interní ambulance, je doma. Hospitalizován u nás nebyl nikdo,“ uvedla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Andrea Vojkovská.

I v havířovské nemocnici ošetřili ženu, která se při požáru nadıchala zplodin. „Pacientku jsme ale po ošetření propustili a nikdo u nás hospitalizovanı není,“ řekla mluvčí nemocnice Irma Kaňová.

Stejně je na tom nemocnice v Karviné-Ráji. Jednoho ze dvou pacientů, kterého záchranáři avizovali, totiž nakonec převezli jinam a druhého lékaři propustili domů. „V souvislosti s neštěstím v Bohumíně byl v naší chirurgické ambulanci ošetřen jeden zraněnı s popáleninami na horní končetině a ve stabilizovaném stavu propuštěn do domácího ošetření,“ uvedla mluvčí nemocnice Věra Murínová s tím, že druhı zranění měl dıchací potíže po nadıchání kouře z požáru a záchranka ho odvezla do jiného zařízení.

Pravděpodobně jde o pátého pacienta fakultní nemocnice, protože původně uvedli záchranáři, že tam odvážejí čtyř pacienty.