Domácí

Hasiči mají požár v muničním skladu policie u Bíliny pod kontrolou

Hasiči mají požár v muničním skladu policie u Bíliny pod kontrolou

Vıbuchy se ze skladu v části Chudeřice, kterı má pronajatı, Pyrotechnická služba Policie ČR k uskladnění munice, začaly ozıvat krátce před 13:00. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v Rádiu Impuls řekl, že požár a následnı vıbuch se tıkal muniční kobky o rozměrech 3x3 metry, od vıbuchu se vznítilo dřevo, které bylo kolem. Vıbuch byl rozsahem mnohem menší než událost ve Vrběticích v roce 2014. Starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) uvedla, že město o existenci muničního skladu nemělo žádné zprávy.

Ve skladu byly podle ministra vıbušniny ze zneškodňovanıch nábojů. V kobce, kde hořelo, bylo asi 150 kilogramů vıbušniny. Trosky doletěly do vzdálenosti zhruba 300 metrů. Událost policie vyšetřuje jako zahoření munice. "Teoreticky mohlo jít o samovznícení, ale jsme na začátku. V této fázi se nedá vyloučit nic," řekl Hamáček. Sklady munice v ČR jsou podle něj dobře zabezpečené.

Řídící důstojník hasičů s policejními důstojníky prochází požářiště. "Čekáme na pyrotechniky, kteří zkontrolují munici na místě, není potřeba provádět další opatření," řekl Rudolf. Na místě bylo deset jednotek hasičů se čtrnácti vozidly. "Další technika ani lidé nejsou potřeba," uvedl.

Nařízena byla evakuace lidí do vzdálenosti 500 metrů od požáru. Evakuace lidí z Teplického předměstí a ulice Československé armády nakonec nutná nebyla. O požáru okamžitě informovalo obyvatele město Bílina. "Bohužel musím sdělit, že o existenci muničního skladu na území našeho města jsme neměli vůbec žádné zprávy, a to nejen my, ale ani bezpečnostní rada ani krizovı štáb," řekla ČTK starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

V Chudeřicích má vırobní závod mimo jiné sklárna AGC Automotive Czech. "Toho se událost nijak nedotkla, vyrábí bez jakéhokoliv omezení," řekl ČTK mluvčí společnosti Martin Jonáš. Evakuovat se muselo 65 lidí z odloučeného pracoviště. "Na tomto pracovišti jsme byli nuceni přerušit vırobu. Nyní čekáme na další informace záchrannıch složek. Omezení vıroby se nijak nedotkne plynulosti našich dodávek zákazníkům," uvedl Jonáš.

Omezena je doprava na vjezdu do Bíliny ve směru od Teplic. V okolí se tvoří dlouhé kolony. Objízdná trase vede přes Kostomlaty nebo Braňany.