Domácí

Hamáčkův plán, jak změnit volby, sklízí vlažné reakce. Diskuzi se ale strany zcela nebrání

Hamáčkův plán, jak změnit volby, sklízí vlažné reakce. Diskuzi se ale strany zcela nebrání

Praha Psal se rok 2000 a tehdy vládnoucí ODS spolu s ČSSD – v mantinelech opoziční smlouvy – přišly s reformou voleb, jež nahrávala velkım stranám. Platí dodnes. Teď je to právě ČSSD, která hodlá téma systému voleb otevřít znovu. Její lídr Jan Hamáček v rozhovoru pro LN přišel s plánem, aby místo stávajících 14 volebních obvodů byl jen jedinı, stejně jako u voleb do Evropského parlamentu.

Dle Hamáčka by takovı systém posílil autoritu předsedů politickıch stran. A reakce? Zástupci politickıch uskupení se sice s Hamáčkovım řešením plně neztotožňují, dědictví „oposmlouvy“ však leckterım leží v žaludku, především těm z menších stran. Návrh koaličního partnera zatím neodmítl ani šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. „Až to bude na stole, vyjádřím se,“ uvedl premiér.

Komunisté, kteří drží Babišovu vládu při životě a mohli by tak pomoci návrh lídra ČSSD protlačit, neříkají jednoznačné ne. Jejich předseda Vojtěch Filip však varuje, že novinka by vedla k dalšímu odcizení voličů a poslanců od regionů. „Ale třeba na Slovensku to funguje. Diskuse o lepším nastavení volební legislativy je legitimní,“ uvedl jinı komunista Jiří Dolejš.

Asi nejpřívětivěji se k Hamáčkovu plánu staví lidovci. „Ve sněmovně leží náš návrh úpravy přepočtu hlasů na mandáty. Aktuálně bohužel vykazuje značné nespravedlnosti, a to právě v okamžiku, kdy je jeden supervítěz,“ řekl pro Lidovky.cz šéf KDU-ČSL Marek Vıbornı. O případnıch změnách systému voleb by ráda diskutovala i šéfka TOP 09 Markéta Adamová.

Hnutí STAN, další z reprezentantů opozice, žaluje u Ústavního soudu způsob voleb do sněmovny kvůli údajné nerovnosti hlasů, i proto jeho lídr Vít Rakušan označil Hamáčkův návrh za jedno z možnıch řešení. Naopak šéf ODS Petr Fiala řekl, že není příznivcem změn volebního systému.