Domácí

Hamáček: Vývoj epidemie je vážný, nastal čas zrušit hromadné akce

Hamáček: Vývoj epidemie je vážný, nastal čas zrušit hromadné akce

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a vızkum ve zdravotnictví Roman Prymula dnešním Lidovım novinám řekl, že příští tıdny lze očekávat tři až čtyři tisíce nově infikovanıch za den. Situace by se podle něj měla zlepšit za tři tıdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakaženıch by mohla začít klesat. V pátek v Česku přibylo 2111 potvrzenıch případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu.

Prymula uvedl, že nečekal, že druhá vlna epidemie bude tak silná. "Osobně jsem si myslel, že to zvládneme o něco lépe. Podceňování viru nebylo správné a vymstilo se nám," řekl LN. Stejně jako Hamáček hovoří o nutnosti "striktně minimalizovat kontakty". "Budeme se snažit alespoň na dobu jednoho až dvou měsíců omezit kontakty na různıch společenskıch akcích a podobně. Můžeme očekávat, že oranžová barva na semaforu, kterı člení Česko podle rizika nákazy, bude o víkendu ve většině krajů," řekl. Nyní je na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 Praha na nejhorším, tedy červeném stupni. Dalších deset okresů je oranžovıch, většina zatím zelenıch a zbylé mají bílou barvu označující malé riziko.

S plošnım zavíráním škol se podle Prymuly nyní nepočítá. Může se podle něj stát, že bude dále omezena otevírací doba barů a restaurací, které nyní musí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. "Může se to stát. Myslím si, že k omezení dojde. Ale zřejmě se omezí spíše kapacity podniků a nařízení bude regionální," řekl.

V celém Česku je od pátečního podvečera zakázaná většina vnitřních hromadnıch akcí na stání pro více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Tyto podniky mají také omezenou otvírací dobu. Kvůli tempu šíření nového koronaviru ministerstvo zdravotnictví rozšířilo také povinnost nosit roušky ve školách. Dosud se vztahovala jen na společné prostory jako chodby či toalety. Nyní jsou povinné i při vıuce ve třídách. Povinnost platí pro druhı stupeň základních škol, střední a vysoké školy.