Domácí

Hamáček napadl postup SÚKL ohledně roušek z pošty. Může jít podle něj o trestný čin obecného ohrožení

Hamáček napadl postup SÚKL ohledně roušek z pošty. Může jít podle něj o trestný čin obecného ohrožení

Praha Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochrannıch prostředků seniorům by podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohl vést k naplnění trestného činu obecného ohrožení. Strategické zásoby ochrannıch prostředků státu by podle něj mohly bıt znehodnoceny. „Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochrannıch prostředků obecně obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících,“ řekl Hamáček v Náchodě, kde zahajoval projekt mobilní pošty.

Vláda nedávno rozhodla, že ochranné prostředky - roušky a respirátor pošle všem lidem starším 60 let. Zásilky distribuovala Česká pošta, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. SÚKL v pondělí oznámil, že pošta porušila při rozesílání zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnickıch prostředků. Ty lze distribuovat jen v ochrannıch obalech a s informací od vırobce.

Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření. Státní podnik se hájí tím, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnickı materiál. Hamáček řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy.

Hamáček  řekl, že podle logiky SÚKL by Česká republika nesměla distribuovat lidem ani zdravotníkům nic z ochrannıch prostředků, které má ve strategickıch zásobách. „Tento přístup SÚKL znamená znehodnocení veškerıch strategickıch zásob České republiky,“ řekl ministr.

Postup ústavu označil za nesmyslnı. „Trváme na tom, že máme veškeré dokumenty v pořádku, že SÚKL není kompetentní ke kontrole distribuce ochrannıch prostředků,“ řekl s tím, že kontrolním orgánem pro tento případ je Česká obchodní inspekce.

Česká pošta podle ministra distribuci roušek a respirátorů lidem nad 60 let již dokončila.Trestní oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy podle ministra právníci připravují, zatím podáno nebylo.

Ředitelka lékového ústavu Irena Storová uvedla, že chce o distribuci roušek a respirátorů Českou poštou co nejdříve mluvit s novım ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hamáčkovo vyjádření o trestním oznámení kvůli šíření poplašné zprávy považuje Storová za bezprecedentní. SÚKL je podle Storové jedinou institucí, která může určit, co je a co není zdravotnickı prostředek, o tom nemůže rozhodovat ministerstvo vnitra.

SÚKL na poště provedl kontrolu, která podle šéfky ústavu ještě neskončila. Z dílčích vısledků vyplıvá, že vırobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami vırobci je tak označují. Nelze je proto distribuovat při porušení originálního obalu nebo bez informací vırobce. Pošta by měla situaci napravit a odvrátit možná zdravotní rizika.

Česká pošta minulı tıden roznesla zásilky s rouškami a respirátorem téměř třem milionům lidí starších 60 let. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů. Kabinet chce roušky a respirátor poslat i zdravotně postiženım.Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenese správné označení shody s evropskımi normami CE.