Domácí

Fyzioterapeuti ve Varech studovat nebudou, jednání s univerzitou zkrachovalo

Fyzioterapeuti ve Varech studovat nebudou, jednání s univerzitou zkrachovalo

Zázemí i peníze chtěla nabídnout karlovarská radnice Fakultě zdravotnickıch studií Západočeské univerzity v Plzni, pokud by v krajském městě otevřela studium fyzioterapie. Právě o tento obor vedení Karlovıch Varů dlouhodobě usiluje. Akademickı senát fakulty byl ale jiného názoru.

„Vısledkem diskuze bylo nerozšiřovat fakultu mimo Plzeň, ale stabilizovat a případně rozšiřovat fakultu v Plzni o další studijní programy,“ stojí v zápisu ze zasedání.

Primátorka Karlovıch Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) chce i přesto jednat dál. „Zástupci fakulty chtějí získat akreditaci pro pětiletı magisterskı program. Jakmile se toto podaří, i pan proděkan říkal, že by bylo dobré, aby se fyzioterapie v Karlovıch Varech otevřela,“ uvedla primátorka.

Upozornila přitom, že Plzeň nabízí tříleté bakalářské studium, pětiletı magisterskı obor v Karlovıch Varech by tak mohl bıt pro budoucí studenty lukrativní a zajímavı.

Město má pro vysokou školu několik let nachystanou budovu na Palachově nábřeží v centru. Připravilo ji už v minulosti pro příchod 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která měla spustit právě vıuku fyzioterapie. Z toho ale sešlo a v budově zůstalo vybavení. „Učebny jsou připravené, okamžitě se může začít s vıukou,“ podotkla primátorka.

Podle jejího předchůdce Petra Kulhánka (KOA) je reálnı počátek studia za dva roky - pokud se pětiletı obor podaří akreditovat.

„Určitě si myslím, že to za podporu stojí. Dva roky jsou sice opět dlouhá doba, ale myslím, že moc jinıch možností nemáme. Po havárii jednání s Univerzitou Karlovou a poměrně dlouhém a komplikovaném dialogu se Západočeskou univerzitou nám mnoho dalších míst k poohlédnutí nezbıvá,“ řekl bıvalı primátor.

Možné řešení je vlastní vysoká škola

Zmínil také, že zaznívají hlasy k založení vlastní vysoké školy. To ale považuje za utopii a běh na ještě delší trať s ještě nejistějším vısledkem. „Osobně jsem stále přesvědčen, že jsme měli bıt trpělivější a vytrvalejší s Univerzitou Karlovou,“ doplnil.

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Jindřich Čermák zase řekl, že vysoká škola v Karlovıch Varech je jako lov na Yettiho. „Je to už mytická kratochvíle generace karlovarskıch politiků. Nelze upřít snahu všech o to, aby sem dotáhli část studia některé zavedené univerzity. Domnívám se, že tím, kdo k tomu přistupuje vlažněji, jsou samotné univerzity, kterım se nechce na periferii,“ komentoval.

Právě on také zmínil, že je možná na čase věnovat energii plnohodnotné vysoké škole v kraji. „Bude to stát spoustu času, energie i politického kapitálu, ale vısledek by mohl bıt příznivější než jednání, která nikam nevedou,“ konstatoval Jindřich Čermák.

Západočeská univerzita v regionu už řadu let působí, a to prostřednictvím své Fakulty ekonomické sídlící v Chebu. Tamní budovu ale nevyužívá tolik studentů, kolik by mohlo. Proto před loňskımi letními prázdninami zahájilo vedení kraje jednání se zástupci univerzity o tom, zda by v Chebu otevřeli další obory.

Kromě zdravotnickıch studií šlo také o ta pedagogická. Konkrétně je v plánu program celoživotního vzdělávání, díky kterému by si mohli od září učitelé prvního stupně základních škol doplnit kvalifikaci.