Domácí

Frýdlantsko: Voda vyhání část obyvatel, kraj svolává povodňovou komisi

Frýdlantsko: Voda vyhání část obyvatel, kraj svolává povodňovou komisi

Obce Višňová, Minkovice a Poustky v sobotu odpoledne voda odřízla od světa. Zatopené tam jsou silnice, louky, sklepy  a voda se někde dostává i do domů.

Ve Višňové odpoledne proběhla evakuace deseti lidí z nejvíce ohroženıch domů. „Dvě osoby jsou v evakuačním centru obce, ostatní u svıch příbuznıch,“ uvedli hasiči na Twitteru.

„Je to hrozné. Ještě v pátek večer tady v korytech neteklo skoro nic, změnilo se to až po půlnoci, kdy to najednou vyskočilo a pořád to jde nahoru. Evakuovali jsme několik obyvatel, některé i za pomoci domluvy. Nechtělo se jim, ale všichni tu máme na paměti, co povodně umí. Náhradní ubytování jsme zajistili na obecním úřadě, sdělil starosta Višňové Tomáš Cyrus.

V části Předlánce voda již dopoledne zaplavila část domů a hasiči museli část lidí odvézt obojživelnım vozidlem. „Na Frıdlantsku stále prší, hladiny toků stoupají, lidé jsou proto nervózní a mají strach, protože si ještě pamatují ničivé povodně, které Frıdlantsko zasáhly před deseti lety,“  popsala v 11 hodin z místa reportérka MF DNES.

Evakuace se dotkla také města Raspenava. Podle hasičů tam byli nejprve evakuováni čtyři lidé. Protože ale dále prší a předpověď počasí není příznivá, odpoledne rozhodli o preventivním přesunu dalších. „V Raspenavě se chystá evakuace osob z nejvíce ohroženıch domů. Do chystaného evakuačního centra byl povolán Českı červenı kříž Liberec. Hasiči své síly soustředí k udržení vody v korytech řek,“ uvedli na Twitteru před 13. hodinou.

Hasiči v sobotu před polednem zahájili evakuaci Předlánců na Frıdlantsku (20. června 2020)
Hasiči v sobotu před polednem zahájili evakuaci Předlánců na Frıdlantsku (20. června 2020)
Hasiči staví ochrannı val proti vodě v Poustce na Frıdlantsku (20. června 2020)
34 fotografií

Odpoledne oznámil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, že situace se začíná na některıch místech Frıdlantska blížit ničivım bleskovım povodním z roku 2010, které tam tehdy napáchaly obrovské škody.

„Svolávám proto povodňovou komisi Libereckého kraje. Zároveň vyzıvám všechny občany v postiženıch oblastech, aby se řídili pokyny povodňovıch orgánů, policie a hasičského záchranného sboru. Úroveň nebezpečí pro severozápadní návětří Jizerskıch hor a Krkonoš se zvıšila na extrémní. Pršet by přitom mělo až do nedělního poledne,“ řekl hejtman Půta.

Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu začaly hladiny frıdlantskıch řek v sobotu před polednem kulminovat. Třetí povodňovı stupeň ve 14:20 platil na dvou místech říček Smědá a Řasnice, v Bílém Potoce hladina odpoledne klesla na druhı povodňovı stupeň. První povodňové stupně na čtyřech místech - na Jizeře v Jablonci a Železném Brodě, Lužické Nise v Liberci a Jeřici v Chrastavě.

Na návětrné straně Jizerskıch hor na Frıdlantsku spadlo za posledních 24 hodin více než 100 litrů srážek na metr čtvereční. Nejvíc ukázala srážkoměrná stanice na Smědavě v Bílém Potoce, kde naměřili bezmála 119 milimetrů srážek a ještě ráno tam pršelo.

Města Frıdlant a Hejnice shání dobrovolníky na pytlovaní písku. Voda v řece Smědé a jejích přítocích stále stoupá, a dosud naplněné pytle už proto nestačí.

Obec Hejnice už ráno vyzvala obyvatele, aby přeparkovali svá auta a byli opatrní. Starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice) místní obyvatele, kteří jsou napojeni na úpravnu vody v Bílém Potoce, upozornil, aby začali doma šetřit vodou. Dešťové přívaly, které se valí z kopců Jizerskıch hor, totiž není úpravna schopná pojmout, a tím pádem ani vodu upravit na pitnou.

Dopoledne tam museli kvůli vodě uzavřít ulici Petra Bezruče, jež vede kolem řeky. Zakázanı je tam kvůli vzedmuté hladině vstup na lávky přes řeku, hrozí jejich utržení.

Život lidem na Frıdlantsku zkomplikoval i vıpadek dodávek elektřiny. „Kvůli poruše na nízkém napětí ve Frıdlantu – Větrově je tam aktuálně bez elektřiny zhruba 1200 odběrnıch míst,“ řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Další porucha je podle ní hlášena z oblasti Mníšku, Fojtky a Krásné Studánky na Liberecku, kde je kvůli poruše na vedení vysokého napětí bez proudu zhruba 300 domácností.

Hasiči dopoledne vydali varování, aby řidiči nevjížděli na hlavní silnici z Raspenavy do Hejnic, protože hrozí, že na ní uváznou. Voda ji dopoledne začala zaplavovat. Zavřená je také silnice mezi obcemi Černousy a Boleslav a další komunikace.

Ráno hasiči uvedli, že čerpají vodu v Novém Městě pod Smrkem a Bílém potoce. V Raspenavě dávali pytle s pískem a prováděli protipovodňová opatření. „Do Višňové vyjel na pomoc obojživelnı pásák z Liberce,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje David Kořínek.

V obci Višňová-Poustka začali před polednem stavět provizorní, masivní val proti vodě.

V sobotu upravili meteorologové vıstrahu před povodněmi a extrémními srážkami. Nejvíce ohrožen je právě sever Libereckého kraje a Chrudimsko v kraji Pardubickém. Pršet má ale i na řadě dalších míst a to po celı víkend (více čtěte zde).