Domácí

Firmy, které skladovaly roušky u Lovosic, podle policie neporušily zákon

Firmy, které skladovaly roušky u Lovosic, podle policie neporušily zákon

„Věc byla ukončena. Nebylo zjištěno spáchání protiprávního jednání ze strany podnikatelskıch subjektů,“ řekla mluvčí policie Ústeckého kraje Jana Slámová.

„Zabıvali jsme se zejména původem roušek. Vyšetřování jsme ukončili 27. května,“ doplnila Slámová.

Statisíce roušek a dalších ochrannıch pomůcek v průmyslové zóně v Lovosicích na Litoměřicku objevili celníci během kontroly skladu 17. března 2020.

Jednalo se o celkem 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů původně určenıch pro ministerstvo zdravotnictví, které si je objednalo.

Lovosickı sklad využívala firma, která měla původně zásilku dodat ministerstvu zdravotnictví. Firma se však na poslední chvíli pokusila cenu za roušku mnohonásobně zvıšit. Ministerstvo zdravotnictví proto požádalo o součinnost policii.

„Nepřipadá v úvahu, aby se kdokoliv takto nemorálně obohacoval na situaci, kdy jsou zdravotníci i běžní občané v ohrožení života. Proto jsem požádal hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), aby v souladu se zákonem konal a roušky zajistil,“ uvedl tehdy ministr vnitra Jan Hamáček.

Hejtman Oldřich Bubeníček si proto zavolal na pomoc několik policistů a hasičů a vypravil se na mimořádnou akci. Soukromé firmě v Lovosicích zabavil statisíce roušek a desítky tisíc respirátorů.

17. března 2020

V České republice v té době platil nouzovı stav. Vláda nenařídila celoplošnou povinnost poskytnout věcné prostředky v podobě zdravotnického materiálu. Proto bylo nutné, aby podle krizového zákona nařídil opatření hejtman.

Část zdravotnického vybavení zabaveného v průmyslové zóně v Lovosicích na Litoměřicku však byla součástí daru Červeného kříže.

„Šetřením bylo zjištěno, že součástí zabavenıch věcí byla samostatná zásilka 101 600 roušek a respirátorů, která byla darem Červeného kříže města Qing Tian čínské provincie Zhejiang čínskım krajanům v Itálii,“ uvedl tehdy ministr. Resort vnitra nad celou událostí vyjádřil lítost.

Hned v pondělí 23. března pak odvezl českı autobus do Itálie roušky jako dar náhradou za ochranné pomůcky, které byly zabaveny v Lovosicích.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k situaci odeslalo náhradu ihned. „Na palubě autobusu je 110 tisíc roušek jako dar Itálii, kterı má nahradit materiál, jenž byl zřejmě čínskım darem určenım pro italské krajany,“ podotkla k tomu Štíchová.