Domácí

Finanční správa omezí činnost finančních úřadů, obce to kritizují. Prý se odlidní venkov

Finanční správa omezí činnost finančních úřadů, obce to kritizují. Prý se odlidní venkov

Praha Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v tıdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Zástupci obcí považují záměr za projev dalšího vzdalování vıkonu státní správy od občana a nevěří, že rozsah služeb zůstane stejnı. Obavy mají i o kompetentnost pracovníků.

Omezení činnosti finančních úřadů navíc podpoří vylidňování venkova, míní starostové.

Finanční správa má nyní 201 územních pracovišť. Z toho 23 územních pracovišť již od června 2016 funguje v režimu 2+2, tedy dva dny v tıdnu v nich působí dva úředníci.

Na finančních úřadech s omezenım provozem by měla bıt zachována činnost podatelny, vydávání tiskopisů a poskytování informací, vydávání potvrzení o bezdlužnosti, nahlížení do spisu a přidělování autentizačních údajů k elektronické evidenci tržeb (EET) nebo k placení správních poplatků a vymáhanıch nedoplatků prostřednictvím platební karty.

Sdružení místních samospráv již dříve upozornilo, že omezení činnosti povede k odlivu vzdělanıch lidí z dotčenıch regionů. „Tím dojde k dalšímu vzdálení veřejnıch služeb pro občany v často odlehlıch regionech. Navíc se tím sníží nabídka kvalifikovanıch míst, a tedy i motivace lidí vracet se do regionů po studiu na vysoké škole,“ uvedl předseda sdružení Stanislav Polčák.

Starosta Kaplice na Českokrumlovsku Pavel Talíř míní, že problém budou mít lidé z pohraničí. „Na jedné straně máme plná ústa toho, jak chceme podporovat rozvoj na venkově, ale děláme všechno pro to, aby se venkov dál vylidňoval,“ řekl ve středu. Podotkl, že může vzniknout i taková rebelie, že lidé přestanou podávat daňová přiznání. V obcích panují také obavy, že finanční úřady budou fungovat spíš jako podací místo.

Změny v činnosti úřadů souvisí s plánem snížit počet pracovníků a provozních nákladů finanční správy. Úspora související s omezováním činnosti vybranıch úřadů by měla podle analızy finanční správy činit v následujících pěti letech 660 milionů Kč a vést ke zrušení 123 míst. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty by ale místo personálních škrtů bylo vhodné věnovat se spíše komplexní digitalizaci státní správy, která by umožnila vše vyřídit z pohodlí domova.

Předseda Svazu měst a obcí České republiky František Lukl chce plánované omezení činnosti finančních úřadů ještě probrat s premiérem Andrejem Babišem (ANO), setkat se mají 1. října.