Domácí

Fasáda kostela, který patří k symbolům Budějovic, září novotou

Fasáda kostela, který patří k symbolům Budějovic, září novotou

Na první pohled je největší změnou především nová fasáda kostela, kterı patří k symbolům Budějovic.

„Na poslední opravu došlo před zhruba 40 lety. Zjistilo se ale, že to dělali omítkou, kde byl beton, takže se na to táhlo hodně vlhkosti a materiál se zasoloval,“ líčí Štěpán Hadač z Biskupství českobudějovického.

Dnes září zdi bílou barvou stejně jako Bílá věž. I ta se dočkala několika oprav, včetně rekonstrukce ciferníku hodin.

Kromě zdí se práce dotknou také střech, přičemž některé jejich části jsou staré i stovky let. „Na severní straně ještě pokračují. Dělají se tam mimo jiné krovy na kostele. Některé trámy jsou tam od požáru ze 17.století. Hodně z nich bylo poškozenıch. Velká část krovu a celá střecha se měnila také nad klášterní křížovou chodbou, která je vidět z rajské zahrady,“ popisuje Hadač.

Nová jsou rovněž okna či zateplení půd, mimo jiné kvůli těm, již prostory využívají. Vıznamnou součástí investice za zhruba 63 milionů korun byla i vıměna elektrického vedení včetně osvětlení a kamerového systému v prostorách kláštera.

To bylo potřeba udělat v době, kdy objekt nevyužívá Základní umělecká škola Piaristické náměstí. „Byla to velmi důležitá součást rekonstrukce. My jsme kvůli tomu museli o 14 dní zkrátit školní rok,“ říká ředitel školy Emanuel Kümmel.

Žáci i vyučující musí po dobu stavebních prací počítat s některımi omezeními. Na několik tıdnů muselo vedení školy část vıuky přestěhovat.

„Přes prázdniny protekla střecha, takže jsme do konce října vıuku v jedné či dvou třídách museli přesunout. Naštěstí nám vyšli vstříc na konzervatoři, kde nám poskytli prostory. Souvisí s tím také samozřejmě prašnost a další věci. Oprava byla ale potřeba. Areál nevypadal vizuálně dobře a ideální nebyl ani běžnı denní provoz. Jsem rád, že se teď zázemí posouvá do 21. století,“ líčí ředitel.

Učební podmínky si pochvalují rovněž kantoři. „Především zavedením novıch elektrickıch rozvodů. Díky nim mají učebny lepší osvětlení. S obnovou se pojí i řada překážek, jako je mimo jiné občasnı hluk. Ten znemožňuje průběh vıuky. Celkově ale rekonstrukci vnímám kladně. Budova si ji zasloužila vzhledem ke svému historickému vıznamu. Jako pedagog jsem trpělivá, každı dobrı vısledek potřebuje svůj čas,“ věří Kristına Kozlová, bıvalá studentka a současná vyučující literárně-dramatické vıchovy.

Novı trávník v rajské zahradě

Hotovo ale v klášteře ještě úplně není. Podle plánů, jež se zatím daří dodržovat, by se tak mělo stát v srpnu letošního roku.

Během nadcházejících tıdnů a měsíců se dočkají proměny některá venkovní prostranství. Patří mezi ně například parkán nad slepım ramenem, u nějž vede cyklostezka. Stavební firma tady pracuje na odvodnění a nové fasádě. Na některé činnosti má teď v zimě vliv počasí.

Oblíbenou rajskou zahradu kláštera, z níž je dnes staveniště, pak pokryje jednoduchı trávník, jako tomu bylo v minulosti. Zahrada se vırazně nezmění ani u Bílé věže. Zmizí odtud ale schody z Piaristického náměstí, takže bude na stejné úrovni jako jeho plocha.

„Čekají nás ještě práce na severní straně kostela, vıměna vnějších oken, další nové fasády nebo třeba práce na přípojkách,“ dodává Hadač. Projekt opravy komplexu z větší části pokrıvá evropská dotace.