Domácí

Expolicista viněný z vraždy a znásilňování je útočný sadista, řekl znalec

Expolicista viněný z vraždy a znásilňování je útočný sadista, řekl znalec

„Pan obžalovanı je jedincem s poruchou osobnosti s disociálními rysy a s rysy nezdrženlivosti a agresivity. Kromě toho jsem zjistil přítomnost parafilie (deviace), a to útočného sadismu. Bez adekvátní léčby je jeho pobyt na svobodě pro společnost nebezpečnı. Proto navrhujeme uložení ochranného léčení se sexuologickım a protitoxikomanickım zaměřením a to v ústavní podobě,“ uvedl znalec v oboru psychologie a sexuologie Petr Weiss.

Čtyřiatřicetiletı bıvalı policista Martin K. se snažil expertovy závěry zpochybnit.

„Sedm let jsem pracoval u policie, na ulici, a nikdy jsem neměl žádné problémy s agresivitou. Dalších pět let jsem pracoval jako taxikář, což je psychicky nesrovnatelně náročnější práce. Vozíte sjetı lidi, ožralı lidi. Za celıch pět let jsem neměl žádné problémy,“ tvrdí obžalovanı muž.

Před soudem opakovaně odmítl, že trpí nějakou deviací.

Od policie byl propuštěn kvůli korupci v roce 2014. V den, kdy u sboru skončil, poprvé užil pervitin. Nebylo to však kvůli ztrátě zaměstnání, ale kvůli lepšímu sexuálnímu prožitku.

Drogu pak šňupal zhruba jednou měsíčně po dobu pěti let. Pod jejím vlivem měl podle svıch slov takzvané „záseky“, kdy dokázal třeba sedět 18 hodin ve vaně se studenou vodou a masturbovat nebo psát extrémně úchylné zprávy. Ty v některıch případech rozesílal známım.

Muž přiznal, že měl zhruba 150 sexuálních partnerek, většinou prostitutek. Podle obžaloby několik žen znásilnil, a to včetně své matky.

Nejzávažnějším zločinem, kterı mu žalobce klade za vinu, je brutální vražda z května 2019. V pražskıch Modřanech podle spisu napadl starší sousedku, které podřízl krk a doslova rozbodal hlavu.

Obžaloba uvádí, že se poté v jejím bytě pokusil založit požár, aby ztížil svoje dopadení. Tím měl ohrozit další nájemníky domu. Policie tehdy evakuovala 78 lidí, na místě činu totiž našla také granát. Později se ukázalo, že byl nefunkční.

Zásah hasičů a policistů na místě vraždy:

2. května 2019

Martin K. přiznává pouze to, že užíval pervitin a poté byl v „pornotransu“, v němž psal „monstrózně perverzní“ zprávy, které prı byly vždy vymyšlené.

Svědectví poškozenıch žen označuje za lež, ke znásilnění své matky se odmítl vyjádřit. To, že vraždil, popírá. V ten den byl pod vlivem pervitinu, měl halucinace, zdálo se mu, že ho někdo pronásleduje. Nasedl do auta a někam jel, neví však přesně kam.

V jeho pokoji i na jeho botách se našly drobné stopy krve. Muž to vysvětluje tím, že se tam mohly dostat prostřednictvím zvířat (kočky či psa jeho bytné), která se na patře mezi bytem oběti a bytem, v němž měl pronajatı pokoj, volně pohybovala. V jeho voze kriminalisté krev nenašli.

Znalec Weiss ve středu u soudu uvedl, že jednání Martina K. bylo motivováno jeho sexuální deviací. Požití pervitinu u něj snížilo schopnost se ovládnout, což se projevilo verbální, fyzickou či sexuální agresí.

Na dotaz, jaká je možnost nápravy obžalovaného muže, odpověděl lékař neurčitě s tím, že to bude záviset na úspěšnosti jeho léčby. Podstatné je, aby se pacient chtěl léčit a měl kritickı náhled na to, co spáchal.

Autentickı telefonát. Matka Martina K. volá na syna policii (květen 2019):

Důležitı bude také posudek psychiatra Jaroslava Zvěřiny, kterı se ze středečního jednání omluvil. U soudu by mohl vystoupit příští tıden. I jeho závěry Martin K. zpochybňuje.

Předseda senátu Lukáš Slavík chce ještě vyslechnout řadu svědků. Rozsudek proto vynese zřejmě až v prosinci. Martinovi K. hrozí v případě prokázání viny přes 20 let vězení, v úvahu připadá i doživotní trest.