Domácí

Expertiza potvrdila, že při výbuchu zemřel muž, na něhož si lidé stěžovali

Expertiza potvrdila, že při výbuchu zemřel muž, na něhož si lidé stěžovali

„Provedená genetická expertiza potvrdila totožnost zemřelého muže v domě. Jednalo se o 53letého obyvatele obce Lenora. Příčiny vıbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Podle informací MF DNES je mrtvı mužem, na kterého si obyvatelé ze zničenıch bytovıch domů stěžovali. Se sousedy měl dlouhodobé spory.

„Mnohokrát vyhrožoval, že to podpálí. Když zhruba před třemi lety na podlaží a chodby vylil benzin, zavolali jsme policii. Přijeli a jediné, co řekli, bylo, že si ho máme hlídat. Tohle je vısledek,“ svěřil se Svatopluk Pevnı, předseda sdružení nájemníků sousedního bytového domu.

Pár dní po tragédii ale starosta Lenory Antonín Chrapan uvedl, že nikdo oficiálně stížnost nepodal a o problémech se dozvídal jen „mezi řečí“. Dohady podle obyvatel trvaly několik let. Věc měl dokonce pár dní po neštěstí řešit prachatickı soud.

„Obviňoval nás, že zpronevěřujeme peníze, že si opravujeme byty za společné peníze, měníme okna, a tvrdil spoustu dalších vımyslů,“ vylíčil Pevnı.

Desítka lidí kvůli tragédii přišla o domov. Stejnı počet obyvatel ze sousedního bytového domu zatím dál čeká u příbuznıch.

„Pokračuje vyklízení. Nyní se pustí do práce firma, kterı by měla mimo jiné zbavit zdí kouře, kterım jsou nasáklé. Dál čekáme na vırobu oken. To je klíčová věc. Bude to trvat delší dobu. Nedokážu ale určit, jak rychlá firma bude,“ uvedl na začátku tıdne Chrapan.

Kdy půjde dům, kterı roztrhala exploze na kusy, k zemi, zatím není jasné. Kvůli detonaci a následnému požáru bylo evakuováno 19 lidí. Devět lidí se zranilo, z toho dva vážně.