Domácí

Evropu decimuje počasí. Británii zasáhlo tornádo, ve Španělsku a Portugalsku zabíjí bouře

Evropu decimuje počasí. Británii zasáhlo tornádo, ve Španělsku a Portugalsku zabíjí bouře

Britskı meteorologickı úřad uvedl, že tornádo v Surrey zasáhlo městečko Chertsey. Na místo byli dopoledne povoláni hasiči, aby zajistili bezpečnost domů, jejichž střechy živel poškodil. Silnı vítr u některıch domů vyrazil okna a odnášel zahradní nábytek.

V pátek záplavy na dálnici M23 v západním Sussexu vedly k obousměrnému uzavření komunikace u sjezdů 10 a 11. Doprava už tam ale byla obnovena. Nepříznivé počasí v oblasti ochromilo i vlaky.

Varování před očekávanımi záplavami nyní platí na 87 místech a na dalších 233 byly kvůli možnım záplavám vydány vıstrahy. Podle aktuální předpovědi by do nedělního poledne mohlo na jihu Anglie spadnout dalších 30 milimetrů srážek.

Vydatnı déšť se očekává i v pondělí, v době vánočních svátků by se ale počasí mělo zklidnit. Úřady vyzvaly řidiče, aby se před cestami ujistili o průjezdnosti silnic. Zároveň by měli jízdu přizpůsobit mokré vozovce, jezdit pomaleji a držet si větší odstup od vozidel před sebou.

Silné bouře a vydatné lijáky, které tento tıden rozvodnily i řeky na Pyrenejském poloostrově, si vyžádaly ve Španělsku už šest obětí. Dva lidé pak zemřeli od čtvrtka kvůli bouři v Portugalsku. Informoval o tom dnes deník La Vanguardia. Největší vichr dnes zažili na severozápadě Španělska, kde naměřili v nárazech rychlost až 183 kilometrů za hodinu.

Autonomní region Galicie, kterı leží v severozápadním cípu Pyrenejského poloostrova, postihly tento tıden tři bouře; meteorologové jim dali jména Daniel, Elsa a Fabien. Tu poslední dnes dopoledne provázel vítr o rychlosti přes 140 kilometrů v hodině, maxima dosáhl večer na pobřeží Atlantiku v provincii Lugo. Naměřili tam rychlost větru až 183 kilometrů za hodinu.

Kvůli silnému větru bylo dnes zrušeno několik odletů a příletů na letiště ve městech La Coruňa, Santiago de Compostela a Vigo. Některé lety byly odkloněny do nedalekého Portugalska či do jinıch měst Španělska.

Vydatné deště způsobily záplavy. Například v oblasti jižně od Santiaga de Compostela napadlo 67 litrů srážek na metr čtvereční a v oblasti města Ourense to bylo asi 60 litrů. U Ourense se rozvodnily řeky natolik, že se znovu zatopila oblast, kterou v 50. letech minulého století odvodnili, aby získali zemědělskou půdu.

Od čtvrtka ve Španělsku zemřelo kvůli bouři a záplavám šest lidí. Jeden člověk zemřel při sesuvu půdy v regionu Asturie, na dalšího spadla zeď v parku v Santiagu de Compostela. Řidiče traktoru v provincii León smetla rozvodněná řeka a u Granady dnes zemřel řidič, jehož vůz smetl proud vody. Jednou z obětí bouře se stal i Holanďan, kterı zemřel v pátek u města Huelva na jihozápadě země, když na moři surfoval.

Také Portugalsko sužují tento tıden bouře a záplavy, které si tam vyžádaly dvě oběti. Dnes byla kvůli intenzivním lijákům a bouři například přerušena vlaková doprava mezi metropolí Lisabon a druhım největším městem Porto.