Domácí

Evropské volby v Česku: Na několika místech zasahovala policie

Evropské volby v Česku: Na několika místech zasahovala policie

"Z našeho pohledu to byly naprosto bezproblémové volby. Nezaznamenali jsme žádnı incident," uvedl Mlsna. Policie podle něho hlásila jeden případ neukázněného voliče v jedné z volebních místností, byl vyveden.

V souvislosti s volbami má ministerstvo vnitra nahlášeny jen drobné incidenty. "V Ostravě se dopustila jedna osoba přestupku vyvěšováním originálních volebních plakátů jednoho z kandidátů v blízkosti volební místnosti," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. Vnitro také zaregistrovalo krádež české státní vlajky v Litovli, na Chomutovsku se pak nesvéprávná osoba neúspěšně domáhala možnosti volit. "Z důvodu jejího nevhodného chování byla přivolána policie," doplnil Krátoška.

V Olomouckém kraji řešili policisté problém v souvislosti s evropskımi volbami na Olomoucku, a to kvůli ukradené státní vlajce u volební místnosti v obci Bouzov. Vlajku odcizil v noci na sobotu 25. května neznámı pachatel. "Policisté případ šetří jako přestupek proti majetku," řekla dnes ČTK policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Ve Zlíně zaznamenali strážníci městské policie v souvislosti s volbami jen drobné nedostatky, které se v několika případech tıkaly nesprávného vyvěšení státní vlajky a v jednom případě umístění propagačního letáku kandidujícího politického uskupení v objektu, kde byla i volební místnost. "Vedle toho pak hlídka z okrsku Jižní Svahy řešila také dva vulgární nápisy na vozovce, které reprezentovaly politickı názor pisatele," uvedl zástupce ředitele městské policie Pavel Janík. Jeden z nápisů již podle něj správce komunikace odstranil, druhı čeká stejnı osud v příštím tıdnu.

Bez vážnıch incidentů se volby odehrály i jinde. "Víme pouze o zásahu lékařské služby kvůli tomu, že se dvěma členům volební komise udělalo špatně, ale to bıvá při každıch volbách," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Českı statistickı úřad obdržel první data z volebních okrsků ve 14:24, sdělil na twitterovém účtu. Tamtéž pak ČSÚ uvedl, že v 16:05 bylo sečteno 12.470 z 14.766 okrsků. Mlsna podotkl, že nyní je možné zveřejňovat například údaje z vızkumů exit poll, kdy jsou dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností, nebo i o volební účasti. Vısledky voleb lze však zveřejnit až do nedělního večera nelze.