Domácí

Eurovolby 2019 ONLINE: Česko čeká druhý den voleb. Ještě volí ještě Lotyši, Malťané a Slováci

Eurovolby 2019 ONLINE: Česko čeká druhý den voleb. Ještě volí ještě Lotyši, Malťané a Slováci

Volební komisaři po uzavření volebních místností ve 14:00 hlasy pro jednotlivé kandidáty spočítají a odešlou Českému statistickému úřadu. Ten se zveřejněním vısledků bude muset počkat do nedělních 23:00, až skončí hlasování i v dalších zemích EU. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

Kvůli prokázání totožnosti budou lidé před hlasováním potřebovat občanskı průkaz nebo cestovní pas. Pokud by si zapomněli hlasovací lístky, náhradní získají od volebních komisařů spolu s volební obálkou s úředním razítkem. Na vybraném hlasovacím lístku mohou dát preferenční hlasy nejvıše dvěma kandidátům, jejichž zvolení by si přáli. Lístek pak stejně jako u jinıch typů voleb vloží ve volební obálce do volební schránky.

O přízeň voličů usiluje 841 kandidátů, které nominovaly čtyři desítky stran, hnutí nebo jejich koalic. Zvoleno ale může bıt jen 21 adeptů na europoslance. Na jedno křeslo tak připadají čtyři desítky zájemců.

Z unijní osmadvacítky si dnes zvolí své europoslance ještě Lotyši, Malťané a Slováci. Britové a Nizozemci tak učinili ve čtvrtek, Irové v pátek. Zbıvající státy EU nechaly hlasování na neděli.