Domácí

Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

První vısledky z okrsků obdržel statistickı úřad v 14:24, tedy necelou půlhodinu po skončení hlasování. V 15:00 byly sečteny hlasy asi v pětině okrsků, o půlhodinu později přibližně v polovině z celkovıch 14.766 okrsků. Kolem 16:00 sčítali komisaři hlasy ještě zhruba v 2300 okrscích a v 17:22 zbıvalo spočítat hlasy v poslední stovce okrsků. Údaje z posledního okrsku převzal statistickı úřad ve 20:14. "Zítra (v neděli) budou zveřejněny kompletní volební vısledky včetně volební účasti," informoval na sociální síti.

Sumarizaci vısledků z okrsků provedou statistici kvůli zabezpečení proti případnım únikům až v neděli večer. "Nám sice chodí vısledky, ale my je vlastně neznáme, jen je v podstatě ukládáme do systému," řekl ČTK mluvčí úřadu Jan Cieslar.

Jedním z bezpečnostních prvků je i to, že od dnešního večera budou odpojeny webové prezentace na internetovıch stránkách ČSÚ i na volebním webu. "Webové stránky budou opět přístupné po ukončení hlasování v celé Evropské unii a zveřejnění volebních vısledků," sdělil úřad.

Na webu Mirošovic byl dnes odpoledne přesto krátce zveřejněnı vısledek eurovoleb v této středočeské obci. Vyjádření starosty obce se ČTK nepodařilo získat. Na případ upozornila TV Prima.

"Všichni byli proškolení, že se to může udělat až zítra (v neděli) po 23. hodině, až se uzavře poslední volební místnost v Itálii. Řešili jsme to s panem starostou, už jsou ty vısledky sundané," řekla ČTK Jůzová.

Podle ní jde v kraji o ojedinělı případ. "Členové komise to mají ve všech pokynech a metodikách. Chybu způsobil lidskı faktor," dodala vedoucí. Podle ní byli členové volebních komisí proškoleni dostatečně.

Předčasné zveřejnění vısledků voleb může podle ní znamenat problém. "Pokud by někdo podal oznámení, může to bıt trestnı čin maření voleb," řekla Jůzová. Možné postihy ale neuvedla.