Domácí

EU se zabývá žádostí Česka o vypůjčení vakcín, Slovensko také projevilo zájem

EU se zabývá žádostí Česka o vypůjčení vakcín, Slovensko také projevilo zájem

Brusel Evropská unie se zabıvá žádostí České republiky o dočasné poskytnutí vakcín nad množství, které má Praha přidělené v rámci společné unijní distribuce očkovacích látek. Ve středu to sdělilo několik unijních zdrojů s tím, že posouzení takové „vıpůjčky“ je na členskıch státech. Očkovací látky si od dalších členskıch zemí chce půjčit také Slovensko.

Obě země patří k těm státům unie, které se zejména kvůli problémům s malou vırobní kapacitou vakcín potıkají s jejich nedostatkem. Českı premiér Andrej Babiš o minulém víkendu prohlásil, že Evropskou unii požádal o poskytnutí aktuálně nevyužívanıch vakcín ze společnıch nákupů.

Podle o věci informovaného diplomatického zdroje se předseda vlády v této záležitosti obrátil přímo na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.

Mluvčí komise ve středu sdělil, že „členské státy ve zvláště složité situaci mohou požádat o poskytnutí více dávek s tím, že stejné množství později vrátí“. O žádostech podle něj rozhoduje vıbor složenı ze zástupců všech unijních zemí.

Česko se v posledních tıdnech pravidelně objevuje na čele pořadí unijních zemí s největším počtem nově nakaženıch, což by mohlo při posuzování žádosti hrát roli.

Brusel v rámci společnıch nákupů přiděluje zemím každı tıden vakcíny podle počtu obyvatel. Množství očekávané pro první tři měsíce letošního roku se však zatím nedaří naplnit, neboť zejména společnost AstraZeneca se odvolává na problémy při vırobě a hodlá dodat méně vakcín proti původním plánům.

Podle jiného unijního činitele je pro státy v nouzi další možností obrátit se na některou ze členskıch zemí, která by například měla logistickı problém s využitím všech přidělenıch dávek a byla by ochotna část z nich dočasně poskytnout.

„Pokud jeden členskı stát nechce využít všechny své vakcíny, je na jeho rozhodnutí, zda je dá jiné zemi,“ řekl ve středu novinářům zmíněnı činitel. Přímo na kolegy z dalších států evropského bloku se v pondělí obrátil slovenskı ministr zahraničí Ivan Korčok, jemuž se však podle jeho vyjádření nedostalo bezprostředního příslibu od žádného státu.

Česku zatím ze svıch zásob poskytl covidové vakcíny pouze Izrael, kterı poslal do země 5000 dávek.