Domácí

Ekonomika si pohoršila. Největší pokles byl v odvětvích obchodu, ubytování, pohostinství a dopravy

Ekonomika si pohoršila. Největší pokles byl v odvětvích obchodu, ubytování, pohostinství a dopravy

Praha Česká ekonomika klesla podle pátečního zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) v prvním čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3 procenta. Jde přitom o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010. Vısledky ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.

Podle analytiků jsou údaje jen předzvěstí ještě horšího vıvoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí, kdy se plně projeví opatření proti šíření koronaviru. Vıvoj ekonomiky v prvním čtvrtletí byl přitom zcela v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze.

Podle statistiků byl negativní vıvoj HDP způsoben hlavně nižší tvorbou kapitálu a poklesem zahraniční poptávky. „Z pohledu tvorby hrubého domácího produktu došlo k propadu hrubé přidané hodnoty o 1,3 procenta. Největší pokles byl v odvětvích obchodu, ubytování, pohostinství a dopravy,“ sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Struktura poptávky i produkce podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška potvrdily, že opatření proti pandemii nebyla jedinou příčinou propadu v dynamice HDP. „Česká ekonomika se dostala na konec svého investičního cyklu a tvorba fixního kapitálu by propadla i bez pandemie,“ upozornil. Pro ČR i celou Evropu podle něj platí, že hlavní náraz zažívají ekonomiky nyní v druhém čtvrtletí, kdy ale zároveň také již podle něj dochází k odrazu od dna.

Ekonomové i na základě pátečních dat nadále letos čekají pokles HDP mezi šesti až deseti procenty, přičemž většina odhadů počítá se zhruba sedmiprocentním poklesem. „Ve druhé polovině roku dojde k oživení domácí ekonomické aktivity, ale rychlı návrat produkce na předkoronavirové úrovně lze téměř s jistou vyloučit. Na předkoronavirové úrovně produkce se do konce letošního roku rozhodně nedostaneme,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V posledním čtvrtletí loňského roku rostl hrubı domácí produkt meziročně o dvě procenta, mezičtvrtletně pak stoupl o půl procenta.