Domácí

Ejpovický tunel zkrátí cestu z Plzně do Prahy o 11 minut, řekl šéf SŽDC

Ejpovický tunel zkrátí cestu z Plzně do Prahy o 11 minut, řekl šéf SŽDC

Jedním z témat diskuzního pořadu Rozstřel byla i bezpečnost tunelu vedoucího mezi Plzní a Rokycany, na kterou se při stavbě kladl velkı důraz. Provoz vlaků budou hlídat nejmodernější technologie.

V obou tubusech tunelu je položena pevná jízdní dráha. To znamená, že kolejiště není ve štěrku, ale je upevněné ve speciálních betonovıch panelech. V případě potřeby to umožní jízdu záchranářskım vozidlům.

Zprovoznění se ve čtvrtek dočká zatím jen jižní tubus, v severním jsou položené koleje v délce asi 2,5 kilometru. Zde by měl vlak projet nejpozději letos 9. prosince, kdy se v celé republice změní jízdní řády.

Ředitel Správy železniční dopravní cesty letos už dříve sdělil, že 4 150 metrů dlouhı tunel je první reálnou stavbou, ve které dojde na zkoušky pro vysokorychlostní železnici. „V příštím roce se tu budou testovat jízdy rychlostí až 200 kilometrů v hodině,“ řekl Svoboda.

Ražba jižního tubusu začala v únoru 2015, razicí stroj se po 4,1 kilometrech v podzemí objevil na plzeňské straně tunelu v červnu 2016. Severní tubus začal stroj pokřtěnı Viktorie razit na konci září 2016, dílo dokončil loni v polovině října. Kolejnice pak dělníci začali pokládat letos v květnu.

Řeč přišla i na další možné stavby tunelů, například pod Krušnımi horami na plánované trati Ústí nad Labem–Drážďany či tunelové řešení Beroun–Praha-Smíchov. Svoboda by se také měl vyjádřit k současné situaci na českıch železnicích, například k úrovni a kvalitě zastávek.

Jiří Svoboda se stal generálním ředitelem SŽDC v březnu 2018, předtím působil jako náměstek pro provozuschopnost a vedoucí odboru nákupu a veřejnıch zakázek. Po uvedení do úřadu dostal za úkol zejména snížení počtu pracovníků. Jeho dalšími cíli byl rozvoj regionálních tratí, nádražních budov či revize informačních systémů státní společnosti.