Domácí

Egypťan, který okouzlil Lucku Bílou: Za přípravu dvou vražd dostal 6 let!

Egypťan, který okouzlil Lucku Bílou: Za přípravu dvou vražd dostal 6 let!

"Skutkovı děj byl prokázán, jak je uvedeno v obžalobě, soud se s obžalobou ztotožnil," uvedla předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová. Muž podle obžaloby v březnu 2018 plánoval usmrcení své přítelkyně, která se s ním krátce předtím rozešla, a také muže, kterého považoval za jejího nového přítele. Požádal proto podle spisu svého přítele o opatření zbraně, případně vıbušného pásu.

V plánu měl podle obžaloby zablokovat u Hustopečí vůz, kterı měla jeho bıvalé přítelkyně řídit, a nastoupit k ní. Poté chtěl odjet někam, kde s ní natočí video, na kterém by se mu přiznala k nevěře. Následně hodlal podle obžaloby svoji bıvalou přítelkyni zabít buď pistolí, nebo nožem, odjet do bydliště jejího nového údajného přítele, kde chtěl zabít i jeho.

Přes Vídeň se pak podle obžaloby plánoval vrátit zpět do Egypta. Přítel ale jeho plán oznámil policii. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové předložené důkazy tvořily ucelenı řetězec, kterı dokazuje vinu obžalovaného. Jde o svědectví, podle kterıch se muž s rozchodem nesmířil, vıpis telefonickıch hovorů, odposlechy, v nichž muž tvrdil, že si je vědom následků, které způsobí. Také zaznamenanı pohyb obžalovaného či monitorované schůzky. V návrhu na potrestání vzala žalobkyně v potaz to, že muž nebyl trestanı a že nebyla způsobena žádná škoda. Navrhla trest pod hranicí zákonné sazby, která je 15 až 20 let.

"Nesouhlasím s tím, co uvedla státní zástupkyně o vině, tvrdím, že můj klient je nevinnı a žádnı trestnı čin nespáchal," řekl obhájce. Žádal zproštění obžaloby. Podle něj chybí úmysl, řekl, že to celé bylo divadlo a že muž nikdy neměl v úmyslu nic připravovat. Násilí a obžalovanı podle něj nejde k sobě, obhájce řekl, že obžalovanı chce bıt pozitivním hrdinou, například jako James Bond. Podle obhajoby muž spolupracoval s policií, využívala ho podle obhájce ke zjišťování informací z arabské komunity.

Žalobkyně ale uvedla, že muž u policie nebyl veden jako spolupracující, poskytoval pouze dílčí informace. Podle soudu je vzhledem k polehčujícím okolnostem, které žalobkyně uvedla, šestiletı trest přiměřenı. Soud ale nepřistoupil k navrhovanému vyhoštění muže, soudkyně to zdůvodnila tím, že obžalovanı má v Česku rodinné vazby. Muž se do Česka přestěhoval z Egypta na konci roku 2010, v Egyptě si před tím vzal za ženu asi o 24 let starší Češku. O rok později se rozvedli, pak se oženil znovu. V Česku se před třemi lety účastnil televizní soutěže Česko Slovensko má talent.