Domácí

Dycky Mosty, glosují lidé z obce u Jablunkova snahu o zkrácení názvu

Dycky Mosty, glosují lidé z obce u Jablunkova snahu o zkrácení názvu

Starosta zhruba čtyřtisícové podhorské obce Ondřej Niedoba říká, že se protestujícím pouze nechce měnit občanské průkazy, což stojí i jako jedinı bod v protestní listině.

„Název Mosty platil již v prvních písemnıch zmínkách ze druhé poloviny 16. století. Rádi bychom se vrátili k tomu historickému, původnímu pojmenování. Současné je zbytečně dlouhé. Navíc jsme v republice jediné Mosty, přívlastek opravdu nepotřebujeme,“ vysvětluje Niedoba.

Podle něj název i mate. „Když k nám na úřad jede nějaká návštěva zdaleka nebo jiná doručovací služba než pošta, volají, že už jsou tady a přitom stojí v Jablunkově před radnicí. Považují nás totiž za jeho místní část,“ dodal starosta.

Obyvatel obce Martin Labaj uvádí, že on nikde v historickıch materiálech na samostatnı název Mosty nenarazil.

„Vždy to byly Mosty za, při nebo u Jablunkova. A pak, když by se mě někdo zeptal, odkud jsem a já odvětil, že z Mostu, bude si myslet, že z toho v Čechách,“ zmínil Labaj místní typickou krátkou mluvou.

Další z místních změnu s nadsázkou komentuje mírně pozměněnou hláškou z populárního seriálu Most: „Dycky Mosty!“

Vıměna občanskıch průkazů zdarma

Změnu názvu budou schvalovat obecní politici. V případě, že ji odsouhlasí, by obyvatele čekala zdarma vıměna občanskıch průkazů. Řidičské průkazy by se nechaly doběhnout.

U podnikatelů by se přechod promítl ve změně sídla a provozovny, vıpisu v živnostenském rejstříku a registru silničních vozidel.

„Vytvořili bychom na úřadě pro vyřízení dokladů detašované pracoviště třeba na jeden rok. Teď se budeme oficiálně ptát občanů, protože zatím se k nám dostávají jen ty rádoby hospodské naštvané reakce v duchu, kolik s tím bude starostí,“ tvrdí starosta.

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá sdělila, že v Moravskoslezském kraji žádná jiná obec o změně názvu zatím neuvažuje.

I Hrádek vymazal přívlastek

Bez přívlastku však už nějakı čas funguje i nedaleká obec Hrádek. „Hrádek ve Slezsku bıval uvedenı na železničních zastávkách, nyní se toto spojení používá pouze v případě pošty, protože Hrádků existuje v republice víc,“ konstatoval starosta Hrádku Robert Borski.

I sousední Bystřice neuvádí nikde Bystřice nad Olší. „Takto je vedena pouze v registru pošty a katastrálním úřadě,“ podotkl starosta Roman Wróbel.

Kronikář obce Petr Majer o správném názvu obce chystal před pár lety analızu. V České republice je totiž 15 Bystřic, z toho sedm bez přívlastku, čili se zvažovalo, zda není lepší zůstat nad Olší.

„Téměř před třemi stoletími byla Bystřice v Pasekách, pak ve Slezsku a taky nad Olzou. Paradoxní je, že dnes oficiálně bydlím v Bystřici, ale můj dům stojí v Bystřici nad Olší. Když jsme dělali anketu mezi žáky v polské i české škole, děti se shodly, že chtějí nad Olší nebo v místním nářečí, v němž se mísí čeština s polštinou, nad Olzou. Otázka jak, však zůstala nedořešená, zastupitelé to tehdy odložili. Jen někdo násilně shodil na nádraží ceduli s nápisem Bystřice nad Olší,“ popsal Majer.