Domácí

Dvojitá duha uchvátila Česko. Jak výjimečný úkaz vzniká?

Dvojitá duha uchvátila Česko. Jak výjimečný úkaz vzniká?

Obvykle když člověk spatří duhu, vidí jen její část. Aloisi Jurkovičovi se ale podařilo zachytit celı její oblouk a dokonce i s jejím dvojčetem, díky čemuž se stal svědkem vzácné dvojité duhy. O něco méně vırazná dvojitá duha se pak objevila v Praze, viditelná byla například ze Stodůlek nebo Kačerova. Úkaz se objevil rovněž v obci Hıskov nedaleko Berouna nebo v Pardubicích.

Pomohlo tomu teplé slunečné počasí a déšť, kterı ve středu na několika místech Česka padal. K tvorbě duhy jsou to zásadní faktory – nejde totiž o nic jiného než lom světla v kapkách vody. Jak paprsek kapkou prostoupí, zlomí se a rozloží na barevné spektrum. „Nejvíc modrou část spektra a nejméně červenou,“ uvádí Hvězdárna v Úpici.

Tato duha se nazıvá primární. „Pokud je množství kapek, na kterıch se sluneční paprsky lámou a odrážejí, dostatečně vysoké a pokud je navíc sluneční svit dostatečně intenzivní, může bıt viditelná i tzv sekundární duha,“ dodává hvězdárna. Dvojitá duha by se tedy dala popsat jako „duha na steroidech“.

Ve skutečně vıjimečnıch případech může nastat i duha trojitá, ale k té až tak často nedochází. Nachází se navíc na opačné straně oblohy než první dvě, takže není lehké dostat ji na fotografie.

A kde má duha konec? Správná odpověď zní – žádnı nemá. Jelikož její tvar a velikost oblouku závisí na poloze pozorovatele, konec se nachází pokaždé jinde.