Domácí

Dvě stovky lidí v Bruselu protestovaly proti Babišovi. Republice prý kazí pověst

Dvě stovky lidí v Bruselu protestovaly proti Babišovi. Republice prý kazí pověst

BRUSEL Demisi českého premiéra Andreje Babiše v úterı na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky protestujících, často s dětmi, českımi vlajkami a nejrůznějšími transparenty. Nedaleko budovy Evropské komise účastníky akce, která v metropoli centrálních institucí Evropské unie doplnila řadu protestních akcí po celém Česku, oslovili někteří čeští politici, ale i hosté z Belgie či Nizozemska.

„Rozhodli jsme se svolat toto shromáždění, abychom dali najevo nesouhlas s jednáním pana premiéra Babiše. Myslíme si, že nás hodně poškozuje zvlášť v téhle zemi a v tomhle městě nám kazí jinak dobrou pověst naší republiky,“ řekla novinářům jedna z organizátorek Zuzana Pilzová. Na svolání demonstrace se mladá žena na mateřské dovolené podílela kvůli tomu, co vnímá jako premiérovy snahy zasahovat do nezávislosti české justice, nabourávání právního státu a „dlouhodobé systematické zneužívání evropskıch dotací“.

Na shromáždění promluvil také novı europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa.
V Bruselu se sešly asi dvě stovky demonstrantů.

Problémy se střety zájmů v souvislosti s dotacemi, na které ukázaly nedávné předběžné auditní zprávy Evropské komise, Babiš odmítá a hovoří o kampani proti své osobě a proti České republice. O postupu komise chce údajně ve čtvrtek před summitem EU hovořit přímo s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Vystoupili Šojdrová, Peksa i nizozemskı politik

Na demonstraci vystoupila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová a čerstvı pirátskı člen EP Mikuláš Peksa. Spolu s nimi přítomné z pódia na náměstí v blízkosti evropskıch institucí oslovil například někdejší nizozemskı poslanec za Zelené Bart Staes. Ve svém vystoupení upozornil nejen na údajné Babišovy střety zájmů v souvislosti s dotacemi pro Agrofert, ale také na to, že samotná Evropská komise ve věci podle něj postupovala velmi pomalu a liknavě. „Můj vzkaz českım občanům zní - bojujte dál, máte naprostou pravdu a musíme čelit způsobu, kterım Babiš a česká vláda na zjištění auditu reaguje,“ prohlásil Staes.

„Nebaví mne bıt součástí té firmy, nebaví mne nespravedlnost páchaná na české společnosti a papaláši s podivnou minulostí ve funkcích a konstantní vısměch do obličeje občanům,“ řekl ve svém vystoupení hokejovı brankář a odborník na telekomunikační technologie Martin Hrdlička, kterı v Belgii žije řadu let.

Organizátoři úterní bruselskı protest, kterı asi po dvou hodinách ukončila česká hymna, svolali přes sociální sítě samostatně, svou akci ale následně zkoordinovali se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Ten opakovaně pořádá protestní akce v Praze i po celé ČR a na neděli plánuje velkou demonstraci na pražské Letné.