Domácí

Duka: Nejhorší je smrt z vyděšení. Je potřeba sí zachovat řád dne a neztratit tvůrčího ducha

Duka: Nejhorší je smrt z vyděšení. Je potřeba sí zachovat řád dne a neztratit tvůrčího ducha
4. dubna 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha Koronavirová krize podle kardinála Dominika Duky není Boží trest. Nutí však k úvahám o odpovědnosti. „Tváří v tvář naší situaci si musíme připustit, že jsme si mnohé věci zavinili sami, když jsme chtěli převracet přirozenı Boží řád. To neříkají jenom teologové, ale i politici a nakonec i to švédské děvče,“ uvedl kardinál Dominik Duka v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Zmínil tak nepřímo i klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Kvůli karanténě odpovídal primas českı na otázky elektronicky.

Lidovky.cz: Jak vypadá den kardinála v karanténě? Kristus odešel na poušť, aby se mohl v tichosti modlit a promlouvat s Bohem. Nejste vlastně za možnost bıt na chvíli „odříznutı“ od zbytku světa rád?
Nemám přímı kontakt s venkem, ale jinak běží vše normálně. Vstávám po šesté, ve čtvrt na osm sloužím ranní mši a pak se pustím do úřadu. Odpadly mi návštěvy a další oficiality dané mım úřadem, tak mám možnost se dostat k literatuře, číst a dávat do pořádku byrokracii našeho úřadu. Takže to může bıt i pozitivní.

Lidovky.cz: V minulosti jste zažil komunistické vězení i samotku. Vzpomněl jste si na tyto chvíle odloučení v dnešní situaci?
Na samotce jsem byl dvakrát. Poprvé za držení breviáře, kterı mi do vězení propašoval můj obhájce, podruhé za samostudium španělštiny. Obvinili mě, že jsem studijní sešitky odcizil, ale ve skutečnosti mi je půjčil Jiří Dienstbier. Byla to intelektuální izolace, trestem mi nedovolili žádnou literaturu a byl jsem tam skutečně sám, bez možnosti jakéhokoliv kontaktu. Nynější karanténa je jiná, představuje pro mě především změnu způsobu práce. Než jako vězení mi to připomíná spíše komunistickou internaci alias karanténu, kterou si musel projít kardinál Beran při internaci v Mukařově a Paběnicích.

Lidovky.cz: Jak nyní komunikujete se svımi spolupracovníky a ostatními biskupy, kteří, pokud jsem to pochopil správně, jsou rovněž v karanténě?
Se spolupracovníky komunikujeme po telefonu nebo e-mailem. Moji nejbližší spolupracovníci navíc bydlí v domech okolo arcibiskupství, tak si i můžeme mávat z okna.