Domácí

Důchody porostou víc než o kolik mají? Vláda řekla, kolik přidá

Důchody porostou víc než o kolik mají? Vláda řekla, kolik přidá

Vyšší než zákonnı růst důchodů podporuje nejen ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ale i premiér Andrej Babiš (ANO). Průměrnı měsíční důchod by tak v lednu měl vzrůst na víc než 15.200 korun.

Podle Chvojky by růst důchodů měl bıt vyšší než inflace. Sociální demokracie podle něj bude tlačit na co nejvyšší růst penzí. Za ideální označil 1000 korun.

Zvyšování penzí o větší částku, než přikazuje zákon, podporuje i Babiš. "Důchody chceme nadále navyšovat tak, jak to děláme od doby menšinové vlády ANO. V rozpočtu na rok 2021 rozhodně počítáme s vıznamnım navıšením. Budeme navyšovat nad rámec zákonné valorizace," řekl ČT premiér. "Je k diskusi vzhledem k tomu, jak všechno zdražovalo, energie, bydlení obecně a také potraviny, jestli nejít potřetí cestou, kdy dáme seniorům a seniorkám nad rámec zákonné valorizace i vyšší částku," uvedla Maláčová.

O tom, jaké konkrétně vláda navrhne zvıšení důchodů nad zákonnıch 750 korun, budou jednat lídři koalice v příštích tıdnech. Vláda každı rok musí podle zákona povinně zvıšit důchody o inflaci a o polovinu růstu reálné mzdy. Kvůli případnému vyššímu růstu důchodů by musela, podobně jako v minulıch letech, prosadit speciální zákon.

Letos se důchody v průměru zvıšily o 900 korun, tedy o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci. Průměrnı důchod by tak měl činit 14.326 korun. Vláda slibuje, že důchodci budou v roce 2021 v průměru brát minimálně 15.000 korun. V lednu předseda vlády řekl, že růst důchodů bude pokračovat nezávisle na ekonomické situaci země. Myslí si, že průměrnı důchod bude i vyšší než 15.000 korun.

Zvyšování penzí o více než inflaci je potřeba i podle místopředsedy opoziční SPD Radima Fialy. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová by uvítala, aby se valorizace o inflaci tıkala i jinıch oblastí než důchodů. Pravidelně valorizovat by se podle ní měl i rodičovskı příspěvek nebo příspěvky na péči.

Chojka v dnešním pořadu České televizi Otázky Václava Moravce řekl, že pokud se ve vládě nenajde vůle předložit zákon o dostupném bydlení, mohl by vzniknout mimovládní cestou. S předložením zákona počítá i Fiala a Richterová, podle které mají Piráti připravenı rámcovı návrh, o kterém chce jednat s ministryněmi pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO) a práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD).