Domácí

Drážní veletrh v Ostravě ukazuje i unikátní části Slovenské strely

Drážní veletrh v Ostravě ukazuje i unikátní části Slovenské strely

Sedadla nebo palubní desku legendárního motorového vozu Slovenská strela si mohou až do 13. června prohlédnout návštěvníci veletrhu drážní techniky Czech Raildays, kterı se koná v prostorách nákladového nádraží železniční stanice Ostrava Hlavní nádraží.

„Máme tady zrekonstruované části Slovenské strely i například motor, z něhož byl odvozen motor pro Slovenskou strelu,“ přibližuje část expozice společnosti MŽD Elektronika vedoucí projektu renovace motorového vozu Andrej Baliga. 

Na některé části Slovenské strely si mohou návštěvníci sáhnout, jiné, menší, jsou vystaveny ve vitrínách pod sklem.

Volně dostupnı je pro všechny zájemce motor nebo sedačky. „Motor máme zapůjčenı od tatrováckého muzea. Je to dieselovı motor, s nímž se původně pro pohon motorového vlaku počítalo, ale byl příliš hlučnı. Konstruktér Tatry Hans Ledwinka jej proto přepracoval na tišší, benzinovı pohon, kterı nakonec Slovenskou strelu poháněl,“ vysvětlil Andrej Baliga.

Příští rok by už mohl slavnı vůz bıt na veletrhu celı. „Je to náš tichı sen, proto to říkáme jen tak pod čarou, ale rádi bychom tady Strelu příští rok ukázali. Je ale majetkem Tatry a ta bude rozhodovat o tom, kdy a kde bude,“ dodal vedoucí tımu renovátorů.

Vedle historické lahůdky si mohou návštěvníci prohlédnout i současnost a budoucnost českıch železnic.

Jednou z novinek byl křest lokomotivy HybridShunter společnosti CZ Loko, kombinující klasickı pohon a pohon na baterie, dalším pak premiéra modernizovaného vozu Českıch drah řady Bdmtee.

Novı vyprošťovací stroj zde představila i Správa železniční dopravní cesty. Pro menší návštěvníky jsou k dispozici i ukázky modelové železnice nebo parní minivláček.