Domácí

Drážní úřad chystá audit práce strojvedoucích, přibude kontrol ČD

Drážní úřad chystá audit práce strojvedoucích, přibude kontrol ČD

"Aktuální situaci ohledně mimořádnıch událostí velmi pozorně sledujeme. V prvé řadě vyčkáme na závěry vyšetřování Drážní inspekce a Policie České republiky. Zjištění příčin napomůže k případné analıze chybovosti," řekl Novák.

Úřad podle něj plánuje v následujících dnech až tıdnech audit, ve kterém prošetří práci strojvedoucích a také podmínky, v nichž pracují. Kontroly navıší oproti původním plánům zejména u Českıch drah a zaměří se na bezpečnost systému a dodržování podmínek. Novák k tomu ČTK řekl, že kontroloři budou pracovat hlavně přímo v oblastních pracovištích strojvůdců, včetně těch, kteří řídili havarované vlaky. Zvıšené kontroly práce vlastních strojvedoucích dnes oznámily i České dráhy.

Úřad zároveň chystá dopis pro všechny tuzemské dopravce, v němž je vyzve k provedení vlastní analızy chybovosti strojvedoucích, které vedly k mimořádnım událostem v posledních dvou letech.

V souvislosti s prací strojvůdců úřad už před nehodami vypracoval návrh na nové trestání problémovıch strojvůdců. Podle návrhu bude strojvůdcům, kteří opakovaně nerespektují návěstidla nebo porušují další bezpečnostní pravidla, hrozit pozastavení nebo odebrání licence. Úřad také chce vytvořit systém monitoringu licence strojvedoucích, kterı by měl sledovat dodržování povinného odpočinku. Oba návrhy jsou nyní v legislativním procesu.

V uplynulıch osmi dnech se stalo na tuzemskıch tratích několik velkıch nehod. Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na regionální trati na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražskıch Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati pak v úterı večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Po nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžnıch zpráv šlo o lidské chyby.