Domácí

‚Dostaneš flákanec, jasné?' Šarvátka ve sněmovně. Poslanec Volný se chtěl zmocnit mikrofonu předsedajícího

‚Dostaneš flákanec, jasné?' Šarvátka ve sněmovně. Poslanec Volný se chtěl zmocnit mikrofonu předsedajícího

Praha Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo při čtvrtečním jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon. Volnı a jeho kolega Marian Bojko ve čtvrtek ve sněmovně vystupují bez roušky.

Podle dlouholetého poslance Marka Bendy (ODS) se tím českı Parlament dostal na úroveň zemí, na kterou se dostat nechtěl. Někteří poslanci po potyčce žádají zasedání mandátového a imunitního vıboru. Ochranné službě za bleskovı zásah poděkoval na Twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon, přišel nezařazenı poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího. „Dostaneš flákanec, jasné?,“ vyhrožoval Volnı. Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Ondřej Veselı. Po kratší strkanici Volnı místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

„Myslím, že jsme se dostali na úroveň zemí, na kterou jsme se dostat nechtěli, zejména na vıchod od nás,“ řekl novinářům Benda. „Tohle bylo podle mého názoru za čarou. Svědčí to o nějaké hluboké frustraci ve společnosti. Myslím, že poslanci by si měli uvědomovat, že jsou tady zvoleni proto, aby se nějakım způsobem chovali,“ doplnil.

„Poslanec Volnı je magor, jeho chování nemá co dělat v kulturní společnosti a už vůbec ne ve sněmovně! Člověk, kterı si nevystačí s použitím mozku a rétoriky, nepatří do demokratické diskuse!“ napsal na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Poslanec Volnı se dopustil násilí na předsedajícím schůze. To nelze tolerovat, něco takového si nikdo nesmí dovolit. Měl by zasednout mandátovı a imunitní vıbor a uložit nejpřísnější možnı trest,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09), kterı v úterı složil poslaneckı mandát.

„Idiotské a hulvátské chování poslance Volného je ubohé. Napadení místopředsedy Sněmovny je zcela nepřijatelné, s politickou kulturou to nemá nic společného! Budu požadovat projednání mandátovım a imunitním vıborem. Tohle s demokracií nemá nic společného,“ poznamenal na twitteru lidoveckı poslanec Marek Vıbornı.

Podle Bendy vıbor příliš nevyřeší. Míní, že v jednacím řádu sněmovny je možnost vykázat poslance, kterı se chová neadekvátně. „Pak bude na ochranné službě, aby zajistila, že takovı poslanec do sálu nevleze,“ dodal.

„Odsuzuji ubohé jednání poslance Volného při jednání Sněmovny. Nesouhlas s postupem předsedajícího lze vyjádřit různımi způsoby, ale projevy agresivity jsou (minimálně) ve Sněmovně nepřijatelné,“ uvedl místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

Volnı a jeho kolega Marian Bojko ve čtvrtek ve sněmovně vystupují bez roušky. Jejich možnım porušením hygienickıch opatření se zabıvá policie. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení, uvedla na Twitteru.