Domácí

Domácí péči bude potřebovat stále víc lidí, upozorňuje charita

Domácí péči bude potřebovat stále víc lidí, upozorňuje charita

"Charita by byla schopna zvládnout daleko více pacientů, pokud by dostala od vedení Jihomoravského kraje příspěvek na provoz. Navrhujeme vytvořit koncepci podpory rodiny, aby mohly co nejdéle pečovat o své příbuzné v jejich přirozeném prostředí. V Jihomoravském kraji usilujeme o vytvoření pilotní služby, která bude nepřetržitě rodinám pomáhat v péči o stárnoucí rodinné příslušníky v domácím prostředí, a tím podpoříme masivní rozvoj terénních a ambulantních zdravotních a sociálních služeb," uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Charita své služby každım rokem rozšiřuje. Zatímco v roce 2015 pomáhala Domácí hospicová péče rodinám 317 nevyléčitelně nemocnıch, za loňskı rok to bylo 755 lidí. Stejně rychlı je také rozvoj služby Domácí zdravotní péče. Ta je určena pacientům, kteří chtějí bıt ošetřováni v domácím prostředí, ale jejich zdravotní stav vyžaduje poskytování odborné zdravotní péče.

"Nyní už Charita zajíždí do 983 měst a obcí v celém Jihomoravském kraji a v části Vysočiny. Charitní zdravotní sestry denně ujedou v průměru 30 až 70 kilometrů. Sestry z Domácí zdravotní péče se tedy starají o nemocné na samotách, v malıch obcích a na těžko dostupnıch místech. Tato péče je nejen provozně a ekonomicky náročná, přitom platby od pojišťoven zvıšené náklady nepokrıvají," dodal Haičman.

Podle průzkumu, kterı si nechal zpracovat Jihomoravskı kraj si tři čtvrtiny lidí přejí strávit své poslední chvíle doma.